BG EN

САМО В ПИК TV! Социологът Румяна Коларова разкрива тайните ходове на Румен Радев в битката му за втори мандат (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)

Акценти

САМО В ПИК TV! Социологът Румяна Коларова разкрива тайните ходове на Румен Радев в битката му за втори мандат (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)

89020
на 02.02.2021
САМО В ПИК TV! Социологът Румяна Коларова разкрива тайните ходове на Румен Радев в битката му за втори мандат (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Социологът Румяна Коларова, секретар по връзки с гражданското общество на президента Росен Плевнелиев и служебен министър на образованието в кабинета на Георги Близнашки, разкрива тайните ходове на обитателя на президентството Румен Радев при ранната му заявка, че се кандидатира за втори мандат.

препоръчано

Какви тайни ходове предприема Радев? Защо притисна БСП в ъгъла? Каква е ролята на Илияна Йотова за натиска върху лидерката на социалистите Корнелия Нинова? Търси ли подкрепа от ДПС и как? Какви са шансовете на партиите два месеца преди изборите и кой ще съставя следващото правителство на България?

"Това беше добре подготвено публично събитие. Аз не бих съветвала който и да е да свързва отчетът от 4-та година за издигане на кандидатура за втори мандат. Защото е ясно, че има голяма динамика и тя е свързана не толкова с обстоятелства, колкото с политически субекти. В този смисъл заявката на Радев е да сложи тигана, преди да е хванал рибата", коментира Румяна Коларова пред ПИК TV.

Според нея има две теми, по които Румен Радев избягва да говори. Едната е именно репресията на комунистическия режим. Втората тема, по която отказва да говори, са репресиите на Русия. Неговият отговор винаги е нападка срещу политическия му противник. Той не отговаря по същество, а напада политическия си противник", отбеляза още тя и допълни: "Оценката на комунистическия режим като авторитарен режим, донесъл изключително много беди на Европа (както и фашисткия режим), тази оценка е крайъгълен камък в публичните позиции на всеки политик-демократ. Да сравняваш протестите, които се провеждат в България и тези, които бяха организиран в Холандия, с протестите срещу арестуването на Навални, е неуместно, меко казано".

Социологът коментира и разследването на ОЛАФ срещу съветника на Радев Пламен Узунов: "Като цяло президентският екип имаше много слаби звена. Но вижте - членове на неговия екип като Иво Христов, Калоян Методиев, дори Елена Йончева се махат от там - той се освобождава от тях. Но фигура като Пламен Узунов - той не се дистанцира от нея и това много ме притеснява". 

Коларова изтъкна, че и Пламен Узунов, и Румен Радев са възприели летните протести като някакъв вид реванш. "Що се отнася до т. нар. "крупни бизнесмени", срещу които прокуратурата повдигна обвинения, въпросът е защо само тези, а не и други? Когато се тръгне към такъв тип акции, трябва да се гарантира, че съдебната власт е безпристрастна", отбеляза тя. 

Запитана, ако оттук нататък Радев потърси подкрепата на Коалицията Демократична България, дали ще я получи, тя заяви: "Ако става дума за рационална и обмислена реакция от страна на партия като ДБ, Има такъв народ, те в никакъв случай не би трябвало да подкрепят кандидатурата на Радев преди изборите, преди 4 април. Първо, подобна подкрепа ще ерозира техния електорат. А все пак при ДБ това може да се окаже съдбоносно. И второ, по този начин той открито игнорира партиите. А отговорността на всеки един политик е да подкрепя и да работи за авторитета на демократичните институции. Порочният кръг, който се създава в България, е че всички непрекъснато обвиняват и ругаят парламента и партиите".

Тя направи паралел с лекарската професия, в основата на която е доверието. "И когато срутвате доверието в лекарите, това не означава, че трябва да кажете: щом е лекар, той е мошеник. Същото е отношението към партиите. И за съжаление, Радев тук показа, че не е политик с опит, липсва му политическа зрялост - да запази тази позиция на държавния глава, който уважава авторитета на парламента и парламентаризма. Той може да критикува една партия, но като цяло трябва да покаже, че има уважение към всички партии и да покаже, че те са над президентската институция. Президентските избори в парламентарните демокрации са преди всичко избори, които задават коалиционния и управленския формат. И нито един президент не трябва да се разглежда като независим, еманципиран от партиите, а още по-малко - който е над партиите".

Според Коларова "БСП не трябва да върви след Радев и да му държи шлейфа". "БСП в момента е в много трудна ситуация. Там текат едни процеси на номинация, на напрежение", заяви тя и посочи, че в момента социалистическата партия трябва да преодолее своите вътрешни затруднения. 

"Не искам да си създавам илюзията, че Радев е имал заявка на помогне на тази 130-годишна партия. Защото той трябва да говори не за себе си, не за президентските избори, а да заеме позиция, с която да подкрепи Корнелия Нинова. Но ако пък той се свърже публично с Нинова, той автоматично стеснява подкрепата към себе си", отбеляза още социологът. 

Според нея Радев прави политическа заявка, алтернатива на БСП - за нов ляв политически проект. Като далечната цел е да се разшири политическото пространство на лявото. "Ясно е, че вече тандемът БСП-ДПС не може да гарантира мнозинство вляво. И от тази гледна точка експериментът Мая Манолова (според мен не много успешен), но Радев се опитва да я привлече и да формира втора политическа формация вляво - така че да се получи един ляв блок с две формации. Едната - БСП, а другата - може би ново ляво".

"Не само Мая Манолова го подкрепи, но и леви маргинализирани политици", допълни тя.

Румяна Коларова коментира и опита на Румен Радев да внесе разнобой сред редиците на ДПС. Според нея настоящият президент ще търси подкрепата на ДПС, въпреки привидното си дистанциране. 

Според нея "всичко е възможно на този етап" - предвид конфигурацията на бъдещия парламент и какво ще бъде формираното мнозинство в него: "Това може да осигури както успех, така и неуспех на Радев". "Когато говорим за широка коалиция, която ще издигне президентски кандидат при сегашната партийна система, не изключвам нито един вариант. Спомнете си, изборите, проведени 96-та година. Петър Стоянов срещу Желю Желев в предварителните избори. Просто нищо не е сигурно в момента - имаме такова раздърпване на пластовете, че нищо не е изключено. За мене  възможна включително и голяма коалиция, която ще сложи край на това взаимно обругаване и взаимно изключване на двете основни партии. А за мен основата на демокрацията е водещите партии взаимно да се признават, защото стъпват на общи демократични ценности. Всъщност, това е най-голямата слабост на българската демокрация и една голяма коалиция би разрешила този проблем. Но би породила други. Така че няма еднозначно решение".

Румяна Коларова отбеляза, че се надява българската предизборна кампания да не протича като американската, а да зададе важни теми, които засягат именно българското общество и приоритетите за българската политика, около които да се обединят всички партии.

Тя цитира президента Стоянов, който в края на мандата си казва: "Аз съм правил много грешки, важното е, че в решителните моменти съм взимал правилния ход, правилната позиция". "И всъщност, всеки един от българските президенти има такъв момент в своята политическа биография. Аз все още се надявам, че и при президента Радев (а може би по-скоро той сам се надява), че ще има такива звездни мигове.  Резултатите от предстоящите парламентарни избори ще бъдат теста, лакмуса доколко успешен е бил този ход. За мен успешно би било не разделянето, а постигането на някакъв консенсус. Президентът Радев издълба разделителна линия между БСП и ДПС. Може би защото ДПС е сочено с пръст като "корумпираната партия". Но това е партия с минало и настояще и която има стабилно присъствие в българския политически живот. Ето защо ролята на президента е да види и подкрепи всичко хубаво в политически представените партии в България", коментира Коларова. 

"А иначе колко опитен е той, дали ще натрупа опит, ако спечели втори мандат, дали избирателите ще решат да му се доверят втори път... Това не е важната тема. Важната е политическият му стил... Не случайно държавните глави се наричат "бащи на нацията". Защото това е ролята на бащата - като символ на грижата, именно на това, че ти окуражаваш детето си, виждайки позитивното в него. Никой баща не иска синът му да стане престъпник. И нито един баща няма да заклейми сина си, изтъквайки негативните му качества", заяви Румяна Коларова.

  

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 37
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК