САМО В ПИК TV! Юристът Любомир Талев разобличи предизборната коалиция на ПП и ДБ: Искат да прикрият огромния спад в подкрепата за "Промяната" и да блокират възможността за редовно правителство (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За четиримесечния период на своето действие 48-oто Народно събрание успя да приеме 53 закона. От тях същински или така да се каже нератификационни са 38 закона или това са по над 10 закона на месец. Ако трябва да направим сравнение, 45-ият парламент успя да приеме само един закон - Изборния кодекс. Хората, които сега обвиняват този парламент, че се е занимавал с Изборния кодекс и успя да изчисти всички гафове от него, са успели да приемат само този закон и си гласуваха правила, които на тях им бяха удобни. Така обобщи юристът д-р Любомир Талев пред ПИК ТV работата на 48-oто Народно събрание.
Той направи сравнение с 46 НС, което е приело само 4 закона, в 47-ото, което излъчи правителството на "Промяната", гласуваните закони са средно по 7 на месец. Според него в 48 НС макар и без кабинет и управленско мнозинство са се приемали по над 10 закона на месец.
"Когато имаше избор в изборите за 45 НС и избирателите имаха право да избират с хартия или с машина, над 70% гласуваха с хартия. Бяха отстранени недостатъците на машинното гласуване, които оставаха съмнения в неговата честност. Беше приет и закон за компенсиране на разходите за транспорт, който казват всички производители на нефтопродукти от Русия са длъжни да правят отчисления във фонда за сигурност на електроенергийната система", допълни Талев за свършеното от този парламент.
Той отбеляза, че важно решение на парламента е и това за диверсификацията на ядрено гориво. По думите му за съжаление, това, което не е успял да свърши този парламент, е било излъчването на редовен кабинет. Според него най-голям шанс за това са имали именно ГЕРБ-СДС в лицето на техния кандидат проф. Габровски.
"Ако трябва да определим какви са функциите на парламента в една парламентарна република, то това са именно законодателната, бюджетната и излъчването на правителство. Точно в тази последна своя функция това Народно събрание не успя да се справи и затова отиваме на поредни избори. Тук трябва да отбележим, че кандидатурата на проф. Габровски, излъчен от ГЕРБ-СДС, беше най-близо и получи 115 гласа, или 6 гласа не достигнаха за да се състави правителство", припомни Любомир Талев.
Той припомни, че декларацията, която "Продължаваме промяната" са внесли като условие или управленска програма за излъчване на кабинет във втория мандат с кандидат акад. Денков е получила едва 63 гласа. По думите му в тази ситуация, в която е ясно, че ще има нови избори, миналогодишният бюджет не е лош.
"След като беше свален кабинетът "Петков" и беше променено парламентарното мнозинство, с активното участие на ГЕРБ-СДС и другите политически сили слабият бюджет, който беше подготвил Петков, беше променен и доста усъвършенстван. Беше гласувано решение да се прилага този бюджет, който за мен не е лош вариант в тази ситуация", категоричен е Талев.
Юристът подчерта, че служебният кабинет, който продължава да управлява няма политическата легитимност да внесе нов бюджет. По думите му в предизборна обстановка можем да си представим какви популистки мерки са щели да се заложат в един евентуален бюджет, гласуван от парламента. Талев припомни, че правителството на Петков е било подкрепяно от четири изключително разнородни партии. По думите му предизборното обединение между "Демократична България" и "Продължаваме промяната" има две основни цели.
"Едната е да се прикрие и задържи този огромен спад в подкрепата за "Продължаваме промяната". Видяхме инфлацията през последните две години, която в един момент гонеше 20%. Видяхме огромен брой корупционни скандали, Нексо, Джемкорп, хора снимани на парапети, как единият става министър, а на другия му се дава договор за 15 000 лв. Роднински назначения, съпрузи, братовчеди, всичките качени във власта - Асен Василев направи съпругата на Даниел Лорер началник на кабинета си", припомни шуробаджанашкия подход на "Промяната", Талев.
Той отбеляза и как приближен на Василев е станал началник на НАП, след като е продал фирма с един милион задължения към държавата на безработен. По думите му социологическите проучвания преди обединението между ДБ и ПП са показвали 10% преднина на ГЕРБ-СДС.
"Втората цел на това обединение е да се блокира варианта за съставяне на кабинет в следващия парламент. Тук отговорността е на тези лица, които от една страна коленичеха пред президента и размахания юмрук, сега обърнаха палачинката и Петков и Василев решиха, че позицията на Радев за Украйна е позор, а ген. Атанасов реши, че ще му иска импийчмънт. Отново се получава, че едно говорят, а друго правят, защото, стараейки се да излязат паритетно с ГЕРБ-СДС и твърдейки, че няма да управляват с нас, всъщност удължават президентското управление със служебни кабинети", заключи д-р Любомир Талев.
Целия разговор вижте във видеото.