ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
САЩ и техни съюзници са готови да предложат на Иран модерни ядрени реактори с лека вода, с които да бъдат заменени мощностите с тежка вода в Арак, които могат да произвеждат годишно достатъчно плутоний за няколко ядрени бомби. Така гласи таен документ с име "Цивилно ядрено сътрудничество", който е проект за споразумение с Иран.
Той стана известен, тъй като Асошиейтед прес се добрала до него. Това стана седмица преди изтичането на крайния срок за постигане на ядрено споразумение с Иран. Намаляването на производството на плутоний от реакторите в Арак е една от основните цели на САЩ и нейните партньори в преговорите , както и орязване на възможностите на Иран за производство на обогатен уран, който, както и плутония, е средство за създаване на ядрено оръжие. В договора от 8 страници, носещ дата 19 юни, е предложено "създаване на международно партньорство" за преправяне на реактора с тежка вода. На Ирн е оставена "ръководна роля като собственик и мениджър на проекта".
Проектът за споразумение обещава "договорености за осигурена доставка и отстраняване на ядрено гориво за всеки реактор", а е предложена и помощ при "конструирането и ефективното действие" на реакторите и свързания с това хардуер. Вашингтон е готов на сътрудничество с Иран в области като ядрената безопасност, изследователска работа, отстраняване на ядрените отпадъци и други мирни приложения. Освен това проектът потвърждава предварителното споразумение какво да се прави с подземния ядрен обект във Фордо, който – според предложението, ще бъде използван за продукция на изотопи на плутония вместо за обогатяване на уран. Вашингтон и съюзниците му отдавна настояват за пренасочване на дейността на инсталацията далече от обогатяването на уран, защото Фордо е дълбоко вкопан под планините и е оценяван като устойчив на потенциални бомбардировки – нещо което нито САЩ, нито Израел са изключвали някога, в случай че разговорите се провалят.
Според дипломат, запознат с хода на преговорите, Китай бил готов да помогне за преоборудването на реактора на тежка вода в Арак, Франция – в преработката на ядрени отпадъци, а Великобритания - в сферата на ядрената безопасност и сигурност. Това той каза в навечерието на днешния кръг от ядрени преговори във Виена и пожела анонимност, тъй като няма право да обсъжда конфиденциални разговори, информира ФоксНюз. Ако преговорите вървят добре, те могат да просрочат крайния срок за приключването им – 30 юни, и да продължат примерно до 9 юли.