ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Представителите на САЩ и на талибанското движение са близо до постигане на споразумение, което ще намали военните действия и ще позволи пълноправни мирни преговори сред афганистанските фракции, съобщава „Ройтерс”, цитирана от „Фокус”.
Агенцията се позовава на изявление на американски висш държавен служител, ден след като талибански сили опитаха да щурмуват стратегическия град Кундуз.
Залмей Халилзад, роден в Афганистан американски дипломат, който отговаря за преговорите с движението от страна на Вашингтон, заяви, че ще пътува до столицата Кабул за консултации, след като приключи деветия кръг от преговорите с представители на талибанското движение в Катар.
„Намираме се на прага на споразумение, което ще намали насилието и ще отвори вратата за афганистанците да седнат заедно и да договорят честно и устойчиво споразумение за мир и за обединен независим Афганистан, който не заплашва САЩ, техните съюзници или която и да е друга страна“, заяви той в „Туитър“.
Халилзад не разкри детайли от сделката, според която се очаква хиляди американски военнослужещи да напуснат Афганистан в замяна на гаранции от страна на талибаните, че няма да позволят страната да бъде използвана като база за операции на терористични организации.
„Ще дискутираме тези развития с нашето собствено командване, докато Зелмай Халилзад се очаква да отиде в Кабул и да информира афганистанските лидери за решенията, взети по време на мирните преговори“, заяви талибански лидер преди началото на преговорите.
Споразумението няма само по себе си да прекрати военните действия между силите за сигурност на централното правителство и радикалната групировка, но ще даде начало на вътрешни преговори в страната, които ще бъдат проведени в норвежката столица Осло.
Засега не е ясно дали талибаните ще се съгласят да преговарят директно с правителството на Ашраф Гани в Кабул, което те виждат като наложено от запада и нелегитимно.
Някои талибански служители заявиха, че ще се съгласят да разговарят с афганистански правителствени служители само неформално, а не като представители на движението, което остава против президентските избори, насрочени за 28 септември.
Освен това не е и ясно дали споразумението ще включва изтеглянето на всички над 14 000 американски военнослужещи в страната, както и колко време ще отнеме това.