ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Правителството на САЩ поиска от съдилищата да разпоредят на Google да продаде своя браузър Chrome. Това е историческа санкция за технологичния гигант, който вече беше разкритикуван за антиконкурентните си практики, предаде АФП.
В съдебен документ Министерството на правосъдието призовава за разделяне на дейностите на групата, като също така забранява на Google да подписва споразумения с производители, които да налагат използването на нейната търсачка по подразбиране в смартфоните.
Възможността да се изиска разделяне на Google бележи дълбока промяна от страна на американските органи за защита на конкуренцията, които до голяма степен оставят технологичните гиганти на мира, след като не успяха да премахнат Microsoft преди 20 години.
Властите искат също така да попречат на Google да използва мобилната си операционна система Android за популяризиране на други свои продукти. Те дори настояват технологичният гигант да се откаже от Android, ако не предложи промени в тази насока.
Миналото лято Амит Мехта, федерален съдия във Вашингтон, призна Google за виновен в незаконни практики за установяване и поддържане на монопола си в областта на онлайн търсенето.
Съдията може да се произнесе по присъдата през август 2025 г., след като получи официалното искане от властите през ноември и изслуша двете страни на специално изслушване през април.
Министерството иска Google да се освободи от Chrome, най-широко използваният уеб браузър в света, тъй като той е основна точка за достъп до търсачката, което подкопава шансовете на потенциалните конкуренти.
Според уебсайта StatCounter през септември Google е заемала 90% от световния пазар на онлайн търсене и дори 94% на смартфоните.