ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Подкрепа за едно от двете шествия “За семейството“, които ще се проведат на 14 юни в София, изрази Светият Синод. Синодът застава зад “Голямото шествие за семейството“ на архитект Пламен Мирянов, политика Кристиян Шкварек и сдружение РОД Интернешънъл, обявено като събитие под егидата на Българската православна църква. То ще тръгне от храм-паметник “Св. Александър Невски“ в 18.00 ч.
Това е второто шествие на тези организатори, които БПЦ подкрепя за последния месец. Първото беше на 17 май под надслов “За добродетели и религия в училище“, оглавено лично от патриарх Даниил. Тогава организаторите допуснаха руски паравоенни знамена да водят шествието, което предизвика силен обществен отзвук.
Другата проява, която също ще се проведе в събота, е “Поход за семейството“, организиран в София и няколко други града в страната. Той ще тръгне от площад „Св. Неделя“, също в 18.00 ч. Организаторите от „Поход за семейството“ твърдят, че те представляват оригиналната инициатива, започнала през 2018 г. и категорично се разграничават от „шествието на архитект Мирянов и Кристиян Шкварек“.
Според изявлението на Светия Синод провеждането на “Голямото шествие за семейството“ точно в деня на София прайд представлява отговор на пропагандата на греха и ще допринесе за подкрепата на българското традиционно семейство.
“Призоваваме православните християни и всички човеци, които осъзнават значимостта на традиционната брачна институция и възпитаването на децата в здрави християнски семейства да се присъединят към шествието“, се казва в изявлението.
Съобщението, публикувано на официалния сайт на Българска патриаршия не е подписано нито от Св. Синод, нито от Канцеларията. Не е ясно и кога се е събрал синодът, за да вземе решението за подкрепа на шествието.
В същия ден, 14 юни, ще се проведе и София прайд, който ще започне в 16.00 ч. с шествие, което ще завърши на площад “Княз Александър I“ в 17.30 ч., след което там ще има концерт.

