Сеизмологът проф. Емил Ботев: Земетресението в Италия е абсолютно необичайно! Става много скоро след друг мощен трус(ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Земетресението в Италия от изминалото денонощие е първото, което се случва толкова скоро след друг силен трус в същия район. В практиката на сеизмолозите досега такъв случай няма, каза ръководителят на департамент „Сеизмология" при БАН проф. Емил Ботев пред "Дарик". Той обясни, че обикновено силните земни трусове са през няколко години - средно между 7 и 9. И преди се е случвало вторият трус да е по-силен от първия, включително и в нашата страна през 1904 година, когато в района на Благоевград е регистрирано земетресение с магнитуд 7,2 при първия и 7,8 при втория трус. Явлението се нарича for shock, като първият трус се приема за предварителен.
При силни земетресения с по-ниска дълбочина е възможно вторият трус да е с по-голяма сила от първия.
"Нашето най-силно земетресение с магнитуд 7.8 е станало през април 1904 г., 20 минути преди него става друго земетресение с магнитуд 7.2 и ние приемаме, че всичко преди такъв голям трус, какъвто и да било той, това, което е пред него го наричаме for shock или предварителен трус", каза специалистът.
Краткото време, което дели снощното силно земетресение в Италия от това през август, когато загинаха стотици хора, е необичайно, обясни сеизмологът.
"Считаме, че за този район е характерно вече няколко години препредаване или разтоварване на напрежението за съседни области, а в случая се получиха два месеца, което още веднъж показва, че нямаме адекватни модели за поведението на земните недра. Досега общо в този район на Централна Италия са се случили четири земетресения за последните години. Няколко години са между отделните земетресения и изведнъж сега се случват две с близък магнитуд само за два месеца разлика, т.е. нямаме гаранция да сложим една среда стойност", допълни проф. Емил Ботев.
Италия е в район с активна сеизмичност и през последното столетие там са регистрирани десетки земетресения с магнитуд 6 и по-висок. Там има постоянно високо напрежение в земните недра вследствие подпъхването на адриатическата плоча под Апенините, коментира още проф. Ботев.
Между сеизмичните явления в Италия и България не може да се прави аналог, тъй като нашата страна е във вътрешноконтинентално пространство, посочи още специалистът.