Сензационно откритие! Ефектът на кръводаряването зависи от донора, ето как
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Кръв от донори, които са млади или от женски пол може да има по-слаб ефект у пациента, на който му е прелята. Откритията, публикувани в списанието на Американската медицинска асоциация, се базират на изследване на над 30 000 пациенти в Канада, преминали кръвопреливане, и над 80 000 донори.
Средната възраст на пациентите е 66 години, като тяхното състояние е проследено в период от между две и седем години след преливането. Тези от тях, които са получили червени кръвни телца от донори жени имат с 8% по-голям риск от смърт от каквото и да е било заболяване, в сравнение с тези, чиито донори са били мъже. Когато изследователите са разгледали ефекта от кръв на по-млади донори на възраст между 17 и 20 години и от двата пола също са установили, че има 8% по-висок риск от смъртност при реципиентите, в сравнение с донори на възраст между 40 и 50 години.
Рискът при донори между 20 и 30 години е с 6% по-висок. Изследователите посочват, че заради естеството на изследването не може да бъде определена причината за ефекта на „по-младата“ кръв. „Тези резултати са интересни и предполагат, че ако се нуждаете от кръвопреливане вашият клиничен резултат може да бъде повлиян от възрастта и пола на донора“, заяви един от авторите на изследването д-р Дийн Фъргюсън.