ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Инструментите на сондата ExoMars-TGO за първи път са регистрирали следи от солна киселина в атмосферата на Марс. Това разказа главният специалист на Отдела по планетарна физика на Института за космически изследвания на Руската академия на науките Александър Трохимовски, цитиран от ТАСС, БГНЕС и Нова телевизия.
Предполага се, че тя се е появила там поради взаимодействието на частици сол, вода и слънчева светлина в горните слоеве на атмосферата на планетата.
"Търсенето на солна киселина беше една от основните задачи на мисията – разясни Трохимовски по време на реч на XI Московски международен симпозиум за изследване на Слънчевата система. - Нейните пари присъстват в земната атмосфера, където попадат в резултат на вулканични изригвания. В почвата на Марс, както вече знаем от резултатите от работата на роверите, има голям брой перхлорати, но вероятно свързани следи хлор и солна киселина в атмосферата на Марс никога не са били откривани досега“.
Мисията ExoMars-TGO изследва атмосферата на Марс в продължение на три години, измервайки концентрациите на различни газове. Една от основните задачи е да се изчисли концентрацията на метан в атмосферата на Марс и да се намерят възможни източници на този газ.
През първата година от експлоатацията уредите ExoMars-TGO не регистрираха никакви следи от метан в атмосферата на Марс. В същото време сензорите на марсохода Curiosity регистрираха изпускане на метан в кратера Гейл.