ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
НАСА разработва нови космически сензори, с които ще може бързо да се установи местонахождението на започавщи пожари върху цялата земна повърхност, съобщи сп. "Сианс е авнир".
Проектът FireSat е разработван от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА в сътрудничество с компанията Quadra Pi R2E. Той предвижда мрежа от спътници да се оборудва с 200 термични инфрачервени сензора, които ще осигурят "покритие" на цялата планета. "Закъснението в откриването на пожари може да доведе до бързото им развитие и до впечатляващо увеличаване на причинените от тях щети - заяви Робърт Стейл, който отговаря за проекта в лабораторията. - Заели сме се със създаване на система, която ще функционира денонощно в целия свят. Целта й ще е да открива своевременно пожари, за да се ограничат предизвиканите от тях щети."
Проектът е лансиран през 2011 г. "Подобна система на разумна цена сега може да бъде създадена благодарение на усъвършенстваната микроелектроника, изпробвана в космоса в рамките на експериментите CubeSat. Ще се възползваме също от софтуерната технология, която бе разработена, за да може марсианските роувъри да станат по-автономни в научните си наблюдения", поясни Стейл, предаде БТА.
Сензорите на FireSat ще могат да откриват пожари върху парче земя, дълго 10-15 метра, за средно 15 минути след избухването им. След като получи сигнал за тревога, системата ще изпраща послание до пожарникарите в района. След това сензорите ще могат да проследят развитието на пожара, като ежеминутно ще изпращат снимки с ниска резолюция на въпросния район. FireSat ще може също да открива силни експлозии, изтичане на петрол и други събития, свързани с анормална топлина. Предвижда се още през 2017 г. спътници да бъдат оборудвани с въпросните сензори. Екипът на Стейл очаква цялата система да започне да функционира в средата на 2018 г.