Лекият златист тен е шик и по-здравословен
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Някога силният слънчев загар се смяташе за белег на материален просперитет и на здраве. Днес вече е известно, че прекаленият стремеж към потъмняване докарва преждевременно състаряване на кожата, „старчески петна” и дори 3 вида рак.
На мода вече е лекият златист тен, който се постига с умерено излагане на слънце. Въпреки това мнозина се стремят да почернеят колкото се може по-бързо и възможно най-много. И поемат голям риск.
Кожата има памет и отмъщава
Човешката кожа помни всеки слънчев лъч и може след години да ни „накаже” за неразумното излагане на слънце.
Слънчевите изгаряния в ранна възраст често са фатални. Дерматолозите предупреждават, че пораженията върху кожата до пубертета увеличават риска от развитие на меланом поне с 10%. Статистиката сочи, че една от всеки 12 жени в течение на живота си развива рак на кожата. При това засегнатите стават все по-млади - от 15 до 30 години. Не бива обаче да разбираме погрешно това твърдение. Дамите след 30-40 годишна възраст не са застраховани.
За хората, които са прекарвали повече време в затворени помещения, дългото облъчване е много по-опасно. Само с постепенно и дозирано приятелство със слънцето, както и с подходяща козметика, ще стопирате неговото вредно влияние.
Защитните кремове - под въпрос
Към слънцезащитните продукти трябва да се отнасяме резервирано. Преди да си ги закупите, внимателно прочетете етикета. Защото някои от тях съдържат опасни вещества и имат обратен ефект. Специалисти от Института по фармакология и токсикология в Университета в Цюрих са установили, че често срещани съставки в кремовете против изгаряне, като бензофенон-3 (BP-3) и октил диметил-PABA (OD-PABA), могат да доведат до репродуктивни проблеми (при зачеване и раждане) и разстройство на ендокринните жлези.
Тези химикали могат да стимулират свободните радикали, да доведат до генетично увреждане и до развитие на рак на кожата, от който всъщност би трябвало да ни предпазват.