Симеон Сакскобургготски: Да търсим баланса, да не обръщаме внимание на сензациите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Търсенето на „здрава ръка“, която да гарантира сигурността може да превърне по-крехките демокрации в демократури, предупреди бившият премиер
Да търсим баланса, да защитим мярката, да не се подаваме на търсенето на сензации, защото терористите използват това за целите си. На това обърна внимание премиерът (2001 – 2005 г.) Симеон Сакскобургготки в словото си по време на дискусията „Свободата, сигурността и върховенството на правото – демократичното общество в 21 век“, организирана от Либералния институт за политически анализи – ЛИПА в двореца „Врана“.
„Баланс“ е ключовата дума и понятие в решаването на този деликатен въпрос – повече сигурност или повече права, смята царят, цитиран от епицентър.
Според него би било чудесно, ако държавите намерят начин да контрират порочното използване на медиите, търсещи сензации и публикуващи „вредни послания“. Той смята, че една незабавна меродавна гледна точка като реакция, например в туитър, на сензационно съобщени новини за тероризъм, би била уместна. Това би предотвратило запълването на медийното пространство с послания за омраза, нетолерантност и нетърпимост е мнението на Сакскобургготски.
„Може би греша, но, ако се опитаме всички да не с обръща толкова внимание на сензациите. Това малко успокоява обществото и позволява да се разсъждава по по-рационален начин. Тъкмо терористите, които са антисистемни организации, са едно безкрайно малцинство в сравнение с милионите граждани, които се опитват да живеят по спокоен и нормален начин. Ако не се дава толкова важност, ако не с обръща веднага в сензация, може би тази кибер война ще има по-малко въздействие върху решенията на самите държавници“, каза Симеон Сакскобургготски. Бившият премиер обърна внимание, че често виждаме какви са реакциите на властите след един атентат – веднага се търсят крайни мерки. „Вместо да се позамислят и да видят, че насилието генерира контранасилие и това ни отдалечава от намирането на едно решение“, добави той.
„Балансът е най-важното. И същевременно – търсенето на оригинални идеи, за да се излезе от шаблонните донякъде мерки за сигурност и търсене на здрава ръка“, продължи Симеон Сакскобургготски.
В по-крехки демокрации търсенето на „здрава ръка“ може да избие в нещо лошо, обърна внимание царят. И каза: „Затова сега има една нова дума „демократура“ - демокрации, които вече са квазидиктатури“.