ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Посолството на България в Мадрид отбеляза първото десетилетие от членството на България в ЕС със съдействието на Представителството на ЕК.
Конференцията бе проведена със специалното участие на Симеон Сакскобурготски и Юрген Фьокинг, заместник-директор на Представителството на ЕК в Мадрид, генералния директор по интеграцията и координацията на общите въпроси на ЕС в испанското Външно министерство Хосе Паскуал Марко Мартинес и генералния директор по европейските въпроси в МВнР на България Бойко Мирчев.
Модератор на конференцията бе Чарлс Пауел, директор на Кралския институт Елкано, който е най-престижната неправителствена институция в Испания по въпросите на международните отношения, със силно влияние върху политическите и обществените среди.
Гости на конференцията бяха представители на дипломатическия корпус в Мадрид, на академичните и политически среди на страната. Сред присъстващите бе и г-н Пабло Касадо заместник генерален секретар по комуникациите на Народната партия, управляваща в момента в Испания.
В изказването си Саксобуготски подчерта, че България е преодоляла икономическата и финансова криза благодарение на това, че е част от европейския проект, в рамките на който се търсят солидарни решения. Стратегическото й географско положение в Югоизточна Европа я прави фактор в ЕС по отношение на диалога с ключови партньори като Турция и Русия.
Точно след 10 години членство страната ще поеме първото Председателство на ЕС и ще трябва да търси общи решения по отношение на бъдещето на Съюза и неговите политики.
„Крайно време да направим „ребрандинг“ на страната, с цел разбиване на старите стереотипи, с които ни познават в Европа като бивша страна от съветския блок“, каза още Сакскобурготски.
„Обединена Европа е единственото устойчиво решение за интересите и благоденствието на европейските граждани, за вътрешната и външна сигурност на Съюза“, каза още последният български монарх в речта си.
По думите на Генералния директор Хосе Паскуал Марко Мартинес, Испания е подкрепила България в подготовката й за членство в ЕС и НАТО и двете страни са преодолявали в сътрудничество редица проблеми през последните 10 години, включително тежката икономическата криза. Предстоящото председателство на ЕС, което страната ще поеме от 1 януари 2018 г., ще бъде своеобразен тест за търсене на компромис и баланс между реализма и утопията за бъдещето на европейския проект и България може да допринесе с прагматичния си подход.