Сирия навлиза в шестата година от войната на фона на нови опити за примирие
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Конфликтът в Сирия навлиза в своята шеста година, като в същото време днес трябва да започне поредният кръг от мирни преговори между опозицията и властта в страната. Въпреки началото на разговорите, двете страни все още не могат да се споразумеят по редица въпроси и засега има малко надежди, че биха могли да превърнат временното прекратяване на огъня в продължително примирие.
От 27 февруари в Сирия в сила е временно прекратяване на огъня, което се поддържа, независимо от обвиненията за нарушаването му и от двете страни. Часове преди началото на преговорите все още не е известен дневният ред на разговорите, като в същото време западните страни разкритикуваха режима в Дамаск заради категоричния отказ за обсъждане бъдещето на президента Башар Асад. „Ние не знаем какви теми ще бъдат обсъдени или дневния ред, за който ние все още не сме се съгласили“, каза представителят на правителствено в преговорите Башар ал Джафари.
В събота сирийският външен министър Уалид Муалем заяви, че „ние няма да говорим с никой, който иска да обсъжда президентството... Башар Асад е пределът (на теми за обсъждане – бел. ред.)“. Американският държавен секретар Джон Кери заяви, че коментарите на неговите сирийски колеги „очевидно целят подриване на (мирния - бел. ред.) процес... (и) очевидно се опитват да изпратят послание за разубеждаване към другите“. Френският министър на външните работи Жан-Марк Еро отиде още по-далеч в изказването си, определяйки коментарите на Муалем като „провокация“ и „лош знак“ за мирния процес.
От опозиционния Върховен комитет за преговорите обещаха да се придържат към мирните разговори, но посочиха също, че каквато и да е било преходна власт трябва да разполага с всички изпълнителни правомощия. „В този орган няма да има роля за тези, които са извършвали престъпления, или за Башар Асад“, заяви говорителят на комитета Салем ал Меслет. Въпреки че според анализатори много неща са се променили от февруари, когато приключи предишният кръг от преговори, въпросите със съдбата на Асад и това дали след 18 месеца ще бъдат проведени избори, остава пречка за създаването на пътна карта за мир. /АФП