СКАНДАЛНО В ПИК: Кабинетът на Радев поставил България под руско-турско газово робство. Абсурден договор превръща страната ни в пласьор на газа на Путин. Неустойките са убийствени и в милиарди
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
13 години България ще бъде под руско-турско газово робство! Това е изводът, около който се обединиха енергийни експерти, с които ПИК се обърна с молба да анализират споразумението, подписано на 30 декември миналата година между "Булгаргаз" ЕАД и турската държавна компания "Боташ" по времето на последното служебно правителство на Румен Радев.
ПИК разполага с подписаните документи - Споразумението между родния обществен доставчик на природен газ на територията на Република България и "Боташ", и Тристранния протокол (виж най-долу - б.р.) между турците, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз".
Тристраният протокол отчита условията на сключеното Споразумение за дългосрочни доставки на природен газ в пункт Малкочлар/Странджа. С този протокол "Боташ" и "Булгартрансгаз" - като оператори на газопреносните системи на Турция и България, договарят улесняването на преноса на природен газ и резервирането на капацитет в точка Малкочлар/Странджа, съгласно споразумението и договора за покупко-продажба между турската компания и "Булгаргаз", сключено на 30.12.2022 г.
Кои са най-фрапиращите моменти в двата документа
ПИК попита енергийни експерти. След като се запознаха със Споразумението, те поясниха пред медията ни, че съгласно него "Боташ" се съгласява да продаде и достави природен газ на точка на доставка - точката на междусистемно свързване на границата на Турция и България-Малкочлар/Странджа (т. 5 в Споразумението), а "Булгаргаз" се съгласява да закупи и заплати газа. Договорено е, че собствеността на товара втечнен природен газ доставен от "Булгаргаз" на терминала Saros се прехвърля на "Боташ", за което "Булгаргаз" издава фактура на "Боташ" за покупко продажба на количествата втечнен природен газ. "Боташ" съответно издава противоположна фактура на същата стойност на "Булгаргаз" за доставката на Малкочлар/Странджа. Размяната на фактури е само за целите на митническото отчитане и прехвърляне на собствеността, и тези фактури не създават задължение за плащане.
В Споразумението са определени дневни договорени количества тръбен газ в размер до 53,200 Мвч, които "Булгаргаз" има право да закупи от "Боташ" на точката на доставка - Малкочлар/Странджа. "Булгаргаз" не заплаща тези количества, което означава, че покупко - продажба на природен газ е само формална и се ползва за договаряне на други услуги в отклонение от правилата за тяхното уреждане. "Булгаргаз" урежда "пренос" на количества природен газ без да има достъп и резервиран капацитет до турската газопреносна мрежа, а "Боташ" получава правото да ползва капацитет на вход на газопреносната мрежа на "Булгартрансгаз" без да е проведена открита състезателна процедура за продажбата му.
В същото време "Булгаргаз" е задължен да заплаща "такса услуга" в размер на $ 9.145/Мвч за всеки Мвч от тези 53,200 Мвч/ден, независимо дали ги получава или не. От това следва, че "Булгаргаз" ще заплаща по $ 486 514 долара на ден.
Румен Радев и турския енергиен министър Фатих Дьонме. В началото на годината президентът определи споразумението "Булгаргаз"-"Боташ" като "историческо".
Най-притеснителното е обаче, че и в Протокола, и в Споразумението, подписани от служебния кабинет на Румен Радев,
не е предвидена клауза за прекратяване на договора
от страна на "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз". Шокиращо е също така, че правистите на "Булгаргаз" и енергийните "капацитети", подписали документите, дори не са се сетили да предвидят клауза за предоговаряне на условията на Споразумението. Или може би това е направено напълно умишлено?
В Споразумението е уговорено, че за всеки ден по време на срока на действието му, "Булгаргаз" е задължен да резервира на вход на "Булгаргатрансгаз" в точка Малкочлар/Странджа дневен капацитет в в размер на 53,200 Мвч, който се разпределя за ползване от "Боташ".
През целия период на действие на Споразумението, "Булгаргаз" се съгласява и потвърждава, че разпределения капацитет на Боташ от 53 200 Мвч/ден се разпределя и ползва изключително съгласно инструкциите на "Боташ" и по преценка на "Боташ"!!! "Булгаргаз" се съгласява и потвърждава да преотстъпва този разпределен капацитет на "Боташ" на трети лица или да доставя количества природен газ, осигурени от "Боташ" до размера на този разпределен капацитет на "Боташ" на трети лица на Виртуалната търговска точка на Булгартрансгаз или на изходни точки на Булгартрансгаз (посока Гърция, Румъния, Сърбия и български потребители) при условие, че има наличност на капацитет на тези точки и съгласно инструкциите на Боташ.
"Боташ" има право да прехвърля частично или изцяло правата си по отношение на този разпределен за него капацитет на своите свързани лица, без да изисква и получава съгласие от "Булгаргаз" за това прехвърляне.
В случай, че правата на "Боташ" по отношение на този разпределен капацитет от 53 200 МВч/ден бъдат накърнени по каквато и да е причина от българските власти, включително "Булгаргаз" и "Булгартрасгаз", и в резултат на това "Боташ" не е в състояние да упражни тези свои права, както и при неплащане от страна на "Булгаргаз" на задължения по Споразумението в определен срок от 15 дни, "Боташ" може да прекрати предсрочно споразумението с писмено уведомление до "Булгаргаз". В този случай, нашата компания трябва да заплати на "Боташ" сума, равна на произведението от сумата на дневното плащане към момента на прекратяване умножено по броя дни оставащите до края на действие на споразумението – 31 декември 2035 г.
12 април 2023 г. Изпълнителният директор на "Булгаргаз" ЕАД Деница Златева и служебният министъра на енергетиката Росен Христов посрещат на турминал близо до турския град Текирдаг първия танкер с втечнен газ.
Какви са изводите и евентуалните последици за България?
Подписаното Споразумение не дава на "Булгаргаз" достъп до газопреносната система на Турция и въобще до газовата инфраструктура на "Боташ". "Булгаргаз" не получава достъп до турския газов пазар, нито пък достъп до газовите хранилища на Турция. Докато "Боташ" получава такъв достъп не само до българския, но и до европейския газов пазар, като има право да преотстъпва този разпределен капацитет на трети страни.
"Булгартрансгаз" гарантира и разпределя на Боташ капацитет от 53,200 Мвч/ден, като "Булгаргаз" се задължава да го резервира и плати за ползване от "Боташ".
Още един скандален момент - "Боташ" има право да изиска от "Булгаргаз" да доставя количества до размера на този разпределен за него капацитет на Виртуална търговска точка на "Булгартрансгаз", както и на изходни точки на "Булгартрансгаз" - например изход към Сърбия, Румъния, Гърция. Също така "Боташ" има право при наличие на такъв капацитет да изиска от "Булгаргаз" да доставя количества и до български потребители, присъединени към мрежата на "Булгартрасгаз".
И сега внимание! Всеизвестен факт е, че най-големият партньор на "Боташ" е "Газпром", което би означавало, че през "Боташ", руската компания ще има възможност да доставя природен газ на българския, румънския, гръцкия пазар и на пазарите на Сърбия и на Унгария.
Не по-малко притеснителен е фактът, че с подписването на Тристранния протокол на практика задкулисно се блокират капацитети, като "Боташ" по непрозрачен начин влиза на българския и европейския пазар. Би могло да се приеме, че "Булгартрангаз" и "Булгаргаз осигуряват" монопол на "Боташ" на българския газов пазар. Това от своя страна означава и контрол над икономиката на страната ни.
Независимо дали "Боташ" доставя количества тръбен газ, равни на количества втечнен природен газ доставени от "Булгаргаз" до Saros или други посочени от "Боташ" терминали, "Булгаргаз" се задължава да заплаща "такса услуга" на стойност $ 486 514 на ден за 53 000 МВч/ден. Съгласно споразумението за периода 1 април 2023 г. - 31 декември 2023 г., "Булгаргаз" е длъжно да заплаща 18,500 МВч/ден по $ 9,145/Мвч или по $ 169 182,50 на ден. "Булгагаз" ще заплати на "Боташ "до края на 2023 г. "такса услуга" в размер на $46,525,187.50, без оглед на това дали получава или не количества на точка Малкочлар/Странджа!!!
В случай на предсрочно прекратяване на Споразумението от страна на "Боташ" по вина на българските власти, включително на "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", "Боташ" има право на обезщетение, равно на сумата на "такса услуга", дължима от "Булгаргаз" на "Боташ" за доставка на 53,200 Мвч/ден, умножена по броя на оставащите дни до края на Споразумението.
Например, ако договорът бъде прекратен от 1 август 2023 г., "Булгаргаз" дължи на "Боташ" неустойка до края на договора в размер на $ 2,156,816,242. За целия период на действие на споразумението - 1 април 2023 г. до 31 декември 2035 г. "Булгаргаз" ще трябва плати $2,177,456,507.50 на "Боташ"!!!