СКАНДАЛ! Посланикът ни във Вашингтон Георги Панайотов е загубил доверието на САЩ, обсъждат отзоваването му
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Когато последният редовен външен министър на България Мария Габриел се срещна с американския си колега Антъни Блинкен в Държавния департамент миналия септември, липсата на един човек породи въпроси. Дипломатическият протокол изисква външният министър да бъде придружен от посланика, изпратен в страната-домакин. Българският представител във Вашингтон Георги Панайотов обаче не присъства на тази среща, пише Ясен Дараков в сайта BG VOICE. Ето какво още коментира той:
Това се случи в момент когато из Външно министерство усилено се говореше, че Габриел не е доволна от работата на Панайотов и е готова до го прибере в София. Причината обаче той да не присъства на тази среща не е била Габриел, а липсата на желание на американската страна, научи BG VOICE от свои източници в МВнР.
От Държавния департамент са дали ясен сигнал към българската страна, че те нямат доверие към посланика ни във Вашингтон и неговото присъствие на такава високопоставена среща е нежелана. В следващите месеци в публичния график на Панайотов липсват срещи от висок ранг. Той все пак участва на протоколна среща с помощник-държавния секретар Джеймс О'Брайън със служебния министър Иван Кондов по време на годишното събрание на ООН тази година.
Не е ясна каква е причината за загубеното доверие, но изглежда американците са подозрителни към връзките на дипломат от кариерата с военните.
Завършилият Московския държавен институт по международни отношения Панайотов беше изненадващо посочен за служебен министър на отбраната. Брат му Тодор Панайотов пък е осветен като сътрудник на Държавна сигурност, който е собственик на голям туристически обект в Поморие. Той е бил нещатен служител при ОУ на МВР в Бургас по линия на ПГУ и е работил в службите под псевдонима "Дринов", а е разкрит след проверка на общинските съветници в Поморие през 2013 г.
При назначението на Панайотов за посланик американската страна забави даването на неговия агреман два месеца. Ден повече е деликатен отказ в дипломацията, но забавянето още тогава беше разтълкувано като сигнал за притесненията на американците към номинацията на Панайотов. Преди да замине за Вашингтон той определи като най-голямото си предизвикателство да възстанови доверието, загубено през последните няколко години, със САЩ. Изглежда, че сега е загубил тяхното.
Доверието към Панайотов в американската столица едва ли ще се повиши след встъпването в длъжност на новата администрация на 20 януари догодина. Посланикът ни често коментираше вътрешнопартийните проблеми на двете партии в разрез с добрия дипломатически тон. Затова от Външно министерство му забраниха публичните изяви без изрично тяхно съгласие още през април м.г..
Пред NOVA TV Панайотов коментира надпреварата между Джо Байдън и Доналд Тръмп така: „Разлика за България някаква съществена няма да има, но нюанси ще има, защото това са различни хора с различни подходи и позиции. Не мога да се наема да кажа кой е по-добрият сценарий за България. Истината е, че Байдън принадлежи към онова поколение, израсло по време на Студената война. Тръмп също принадлежи към него, защото разликата им в годините не е голяма. Характерното при Байдън е, че неговият стремеж да пази демокрацията и свободата в света, Америка да е пазител на демокрацията е по-ясно изразен. При Тръмп има може би повече бизнес подход.“
В същото интервю Панайотов предизвика още подигравки, признавайки, че се информира за събитията в САЩ от телефона.
Панайотов беше сред малцината посланици от Европейския съюз, които не присъстваха на партийните конференции на демократите и републиканците през лятото. Дипломатите използваха срещите, за да установят близки контакти със съветници и хора от екипите на Камала Харис и Доналд Тръмп в очакване на следващата администрация. Панайотов обаче не беше уведомил МВнР за събитията и не участва в тях.
В София отдавна поставят под въпрос работата на Панайотов, но заради поредицата избори и служебни кабинети той се измъква от отговорност. През неговия мандат няма никакъв напредък по преговорите за социална спогодба, а въпросът с отпадането на визите се движи от София.
Досега мандатът на Панайотов ще се запомни с колосалния гаф на 3 март миналата година когато той освети моста „Фредерик Дъглас“ във Вашингтон в цветовете на руското знаме. В началото на мандата си пък той за малко не забърка България в скандал с Германия след като обвини тяхната авиокомпания „Луфтханза“ в дискриминация заради неуредица с полет на сина му. Панайотов написа дълъг пост във Facebook с обвинения към германците, който беше широко отразен в българските медии, но впоследствие се оказа, че е безпочвен.
Бездействието на Панайотов в отпор на македонския лобизъм в САЩ пък беше определен като опасни за България. В анализ информационната агенция БГНЕС написа: Некадърността на посланика ни в САЩ води до престъпления срещу България. Липсата на базисни познания за националната сигурност и интереси водят до тежки грешки, граничещи с престъпления от страна на българския посланик в САЩ Георги Панайотов, който допуска разглеждането на антибългарски документ в Сената на САЩ.
Скъпо платен турист, който трябва веднага да бъде пратен в постоянен отпуск. Така пък лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов определи бездействието на посланика ни във Вашингтон Георги Панайотов, който, според него не е предприел никакви действия след внесената в Конгреса на САЩ нова резолюция от страна на лобито на Северна Македония в Щатите, която да окаже натиск за приемането на страната в Европейския съюз без да се зачитат проблемите, които страната има с България.
Слави посочва, че Панайотов не е препоръчал на Външно министерство да се предприемат каквито и да е действия по документа, нито иска инструкции какво да прави. Той е публикувал във Facebook страницата си пост на декларация, която председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов прочете от трибуната на Народното събрание.
Скандалът с българския посланик в САЩ се разраства след като от Държавния департамент са дали ясен сигнал към българската страна, че те нямат доверие към изпратения от България Георги Панайотов.
Премиерът Димитър Главчев обсъжда възможността Външно министерство да отзове Георги Панайотов от дипломатическата ни мисия зад Океана, пише Епицентър. Бг.
Вероятно това ще срещне съпротива на президента Радев, който стои зад тази кандидатура.
Източници от службите и от дипломатическите среди са засекли множество действия на Георги Панайотов, който разпространява на различни нива в САЩ интриги срещу лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и лидера на ДПС-Ново начало Делян Пеевски.
В същото време Панайотов по никакъв начин не защитава българските интереси, когато става въпрос за лобизъм на РСМ в ущърб на историческата истина. Георги Панайотов проспа една от основните битки на българската държава от последните години в защита на нейната национална сигурност. Още повече, че това беше човек, който в служебното правителство на президента Румен Радев заемаше поста на министър на отбраната от 12 май 2021 г. до 13 декември 2021 г., когато „Македонският въпрос“ беше в кулминацията си.
Посланик Георги Панайотов се чувства безнаказан, защото се хвали в САЩ, че зад него плътно стоят съпредседателите на ПП Асен Василев и Кирил Петков, с които той беше колега по време на служебните правителства, назначени от Радев.
Освен това с анти-Тръмп прояви, посланикът ни в САЩ Георги Панайотов минира отношенията ни с Вашингтон, предупреждават дипломати.
Българите отвъд Океана все още търсят причините за липсата на всякаква инициативност от Панайотов за разрешаване на най-важните за тях въпроси, каквито са липсата на социална спогодба за признаване на трудовия стаж и падането на визите за САЩ. Социалната спогодба е от особено значение за емиграцията ни, тъй като тя ще даде възможност българите да се пенсионират по-рано, ползвайки стажа си от България. За две години Панайотов не е провел нито една среща по този въпрос, което е наложило от Министерство на труда и социалната политика в България да алармира Министерство на външните работи с молба посланика да си върши работата.
Георги Панайотов беше министър на отбраната в двете служебни правителства на Стефан Янев, след което Радев лично реши да го изпрати във Вашингтон.