BG EN

Скоро ще имаме голяма промяна в личните карти

ГОРЕЩО
Животът днес

Скоро ще имаме голяма промяна в личните карти

19359
на 20.06.2025
Скоро ще имаме голяма промяна в личните карти
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

След 10 години очакване, скоро в България ще имаме национална дигитална идентификация в нашите лични карти. Това е и част от дигиталната трансформация - да можем да се идентифицираме по този начин“. Това заяви министърът на електронното управление Валентин Мундров при откриване на панелната дискусия "Цифровизация на индустриите и услугите“ в рамките на форума Green Transition.

препоръчано

"Като министър съм си поставил за цел целият документооборот в администрацията да бъде единствено и само по електронен път. В Министерството на електронното управление успяхме да го постигнем, в другите министерства също очаквам най-късно до края на годината основните процеси да преминат по електронен път“, посочи министърът.

По думите му дигитализацията е основен двигател на зеления преход и устойчивото икономическо развитие. "В условията на ускорено технологично развитие, цифровата трансформация е пътят към модернизацията на администрацията, подобряване на обществените услуги и по-ефективно управление на ресурсите“, допълни Валентин Мундров, цитиран от NOVA.

Той очерта основната мисия на Министерството на електронното управление да създава сигурна и ефективна инфраструктура, както и политики, ориентирани към гражданите и бизнеса. "Цифровата трансформация създава условия за по-лесно и бързо взаимодействие между държавата и бизнеса, което е основен приоритет на МЕУ“, каза Мундров.

Той акцентира на дигиталната архитектура, която министерството развива за държавната администрация. Tя ще включва разгръщане на единен модел за 24-часово заявяване на електронни услуги, автоматичен обмен на данни между институциите, националната рамка за оперативна съвместимост, интегрирани архитектурни решения и облачна инфраструктура, модел за електронна идентификация и автентикация и технологично адаптиране на информационните системи, съобразен със зелените цифрови приоритети.

Мундров открои ключовите посоки, по които работи МЕУ. Сред тях са създаването на цифрови инфраструктури, позволяващи на индустриите и публичния сектор да въвеждат технологии като изкуствен интелект, Интернет на нещата, улесняване на достъпа до данни и участие в изграждането на европейски пространства данни, интеграция с частни бизнес процеси, както и сътрудничество с иновационни екосистеми.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за втория ден на юли: Ракът да не се разпилява, Лъвът да не пътува, Везните да внимават с документите, които подписват САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за втория ден на юли: Ракът да не се разпилява, Лъвът да не пътува, Везните да внимават с документите, които подписват
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Депутатите гласуват третия вот на недоверие на кабинета Желязков. Възраждане“ пак взривиха залата с хулиганско поведение - депутатка се изпътани на трибуната и я окупира (НА ЖИВО/ОБНОВЕНА) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Депутатите гласуват третия вот на недоверие на кабинета "Желязков". "Възраждане“ пак взривиха залата с хулиганско поведение - депутатка се изпътани на трибуната и я окупира (НА ЖИВО/ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 58
горещо
hot
най-четени новини в момента