BG EN

След варицелата се задава морбили

ГОРЕЩО
Здраве

След варицелата се задава морбили

12261
на 28.04.2023
След варицелата се задава морбили
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Докато случаите на варицела в страната намаляват, а скарлатината поддържа нормално равнище на проявление, инфекционисти предупреждават за нова опасност. Поради извършените по-малко имунизации и спадналото имунизационно покритие по време на пандемията от Ковид-19 на път е да се завърне едно позабравено през последните десетилетия заболяване – морбили, наричано още дребна шарка или брусница.

препоръчано

От него най-често боледуват деца между 2 и 10 години, които не са имунизирани. Заболяването се причинява от вирус и се предава по въздушно-капков път при близък контакт - при говор, кихане, кашляне, плач. Възприемчивостта към вируса е много голяма – заразяват се 95-100% от неимунизираните, които са имали контакт със заразен. Най-често заболяването възниква в края на зимата и през пролетта. След преболедуване се изгражда траен пожизнен имунитет.

Болният човек може да заразява 1-2 дни преди първите прояви на болестта до около 7 дни след това (или 4 дни след появата на обрива). Инкубационният период - от заразяването до появата на първите симптоми - е средно 7-14 дни, но може да достигне и 21. В протичането на болестта се наблюдават три периода.

Първият е катарален и продължава от 1 до 6 дни. Заболяването започва с повишаване на температурата. Проявява се с кихане, секрет от носа, сълзотечение и непоносимост към светлина. Появява се груба и неподдаваща се на обичайното лечение кашлица. Температурата достига 38,5-39 градуса. Децата стават апатични, плачливи и загубват апетит. На втория-третия ден по лигавицата на небцето, сливиците и фаринкса се появява характерен обрив. От вътрешната страна на бузите, срещу предкътниците, се забелязват малки бели петънца, обиколени от червено венче. Те са известни като петна на Филатов-Коплик и са характерни единствено за морбили.

След кратко понижение или нормализиране на температурата, към 3-тия – 5-ия ден от началото, тя отново се повишава и достига 40 градуса. През този втори период се появява характерен обрив – кафеникаво-розови петна, които се сливат едно с друго. Той се развива поетапно, като първоначално обхваща лицето около носа и зад ушите, шията, горната част на гръдния кош. На следващия ден обхваща тялото и крайниците. Завяхването му е със същата последователност – от лицето към долните крайници.

Възстановителният период се характеризира с постепенно понижаване и нормализиране на телесната температура и изчезване на обрива. Този период е към 5-ия – 6-ия ден от началото на заболяването. На мястото на обрива остава кафява пигментация, която постепенно се излющва.

Усложненията могат да засягат различни органи. По-чести са ларингити и ларинготрахеити, възпаление на средното ухо, на роговицата, но може да се стигне до тежки животозастрашаващи пневмонии и енцефалит.

Според имунизационния календар на нашата страна ваксината за морбили, която е задължителна и е комбинирана с тези за паротит (заушка) и рубеола, се прилага в два приема – на 13-месечна възраст и на 12 години.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 9 април: Овенът, Везните и Девите да пътуват, Стрелецът да не прави първа копка САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 9 април: Овенът, Везните и Девите да пътуват, Стрелецът да не прави първа копка
ПИК TV x
ЦИРКОВЕТЕ ПРОДЪЛЖАВАТ! Депутатка от Величие развя българското знаме, за да привлече вниманието на Наталия Киселова (ВИДЕО) ЦИРКОВЕТЕ ПРОДЪЛЖАВАТ! Депутатка от "Величие" развя българското знаме, за да привлече вниманието на Наталия Киселова (ВИДЕО)
ново
Днес: 20
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК