След земетресенията в Истанбул - Гърция и България са в повишена сеизмична готовност

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След земетресението с магнитуд 6,2 по Рихтер, което разтърси Истанбул вчера, гръцки и турски сеизмолози отправиха предупреждение за засилено внимание в региона.
Според проф. Костас Папазахос от Аристотеловия университет в Солун, трусът е станал в исторически силно сеизмичен район, но в момента не представлява пряка заплаха за Гърция, нито за България, информира “Марица“.
В интервю за държавната телевизия ERT, Папазахос подчерта, че е рано да се правят категорични прогнози за развитието на ситуацията. По думите му, това не е очакваният голям трус, който се предвиждаше от години в района на Северен Анадол, а по-скоро умерено събитие с ограничено въздействие.
“Това е добре позната разломна линия. Най-вероятно ефектите ще бъдат минимални и ще засегнат предимно крайбрежните райони“, заяви експертът.
Все пак, той напомни, че районът в миналото е пораждал земетресения над 7 по Рихтер, затова трябва да се поддържа повишена готовност.
Макар в пограничните райони в Гърция и в България земетресението да е било усетено слабо, регионалният контекст не бива да се подценява. Сеизмичната активност в Мраморно море може да окаже влияние върху други части на Балканите, включително и България.
Нова серия земетресения в Мраморно море: България също трябва да бъде нащрек
След силното земетресение с магнитуд 6,2, което удари района на Мраморно море край Истанбул на сутринта, сеизмологичната активност в региона. Възможни са вторични трусове или реактивация на съседни разломи, особено в Югоизточна България и Родопите.
След серията трусове край Истанбул, се появиха множество въпроси относно бъдещите рискове за Истанбул и региона в радиус от 300 км от епицентъра.
Известният турски сеизмолог проф. д-р Наджи Гюрюр направи изявление, в което предупреди, че това не е очакваното „голямо земетресение“, за което учените от години алармират.
“Земетресенията повишават напрежението по разлома, тоест приближават момента на неговото скъсване“, обясни проф. Гюрюр.
Според него основният разлом – Кумбургазкият – е подложен на все по-голямо напрежение и голямото земетресение, което предстои, вероятно ще бъде с магнитуд над 7 по Рихтер. Учените подчертават, че тези предшестващи трусове трябва да се разглеждат като предупредителен сигнал. Проф. Гюрюр настоя властите и обществото да не подценяват опасността и заяви:
“Земетресението не е тема, за която трябва да говорим само когато се случи. Трябва да обсъждаме и действаме превантивно. Подготовката трябва да е съвместна – държавата, общините и гражданите заедно“.
Той също така отбеляза, че понятието градоустройство често се бърка с устойчивост на земетресения: “Строежът на нови сгради не означава, че градът е готов за земетресение. Земетръсно устойчивият град е нещо съвсем различно. Хората трябва да настояват за строг контрол и наблюдение“.
Експертите предупреждават, че основният въпрос сега е накъде ще се насочи натрупаната енергия и дали ще се освободи чрез голям трус в бъдеще. Истанбул и цялото Мраморно крайбрежие остават под повишено наблюдение, докато учените продължават да следят ситуацията.



