BG EN

СЛЕД ПОРЕДНИЯ ПОБОЙ В УЧИЛИЩЕ: Как да опазим децата си от агресията

Животът днес

СЛЕД ПОРЕДНИЯ ПОБОЙ В УЧИЛИЩЕ: Как да опазим децата си от агресията

15128
на 01.02.2020
СЛЕД  ПОРЕДНИЯ ПОБОЙ В УЧИЛИЩЕ: Как да опазим децата си от агресията
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Една история от Пловдив, която привлече общественото внимание тази седмица. Тя е симптом, огледало, предупреждение, а най-големият проблем е, че вероятно не е изолиран случай. Полицията започва проверка в местна гимназия заради насилие над ученик. Пострадал е деветокласник, който е със счупена ръка, след като е ритан от две други момчета в гимназията. Случаят е документиран. По модерния начин – с телефон. Завършва с операция. 

препоръчано

Агресията е станала в Гимназията по архитектура, строителство и геодезия. Пострадал е деветокласник, който е със счупена ръка, след като е ритнат от две други момчета в гимназията.

Случаят излиза на светло след публикация в социалните мрежи от майката на пострадалото момче. На видеоклипа се вижда как двама ученици предизвикват своя съученик да скочи високо. В момента, в който той е във въздуха, те удрят кратата му.  Той пада на земята и счупва китката на ръката си.

„Болката беше наистина много жестока болка. Той изпитваше ужасна болка, припадаше почти от болка. По спешност отидохме в хирургиите, където му направиха операция. Счупена ръка, изместена и лекарят се наложи да сложи два импланта, за да фиксира костта.И пак е малкият дявол, защото можеше да бъде и вратът, можеше да бъде счупен таз и нещо по-сериозно да бъде”, обяснява пред Нова телевизия Надежда Паскалева, майка на пострадалия ученик.

Според майката в случая става дума за брутална агресия, а не игра за забавление.

„Те го мислят, че е шега, но това не е шега, защото завършва със средна телесна повреда на сина ми, със страшно много болка, шок, ужас и стрес”, казва Надежда.

Пред директорката учениците, предизвикали инцидента признали, че имитирали видео от известно мобилно приложение.

„И двете момчета ми казаха, че съжаляват за това, което се е случило и въобще не са помислили, че ще има такива последствия и ще стане такъв неприятен инцидент”, казва Мариана Спасова, директор на ПГАСГ- Пловдив.

Психолозите твърдят, че след манията с опасните селфита, сега на мода сред подрастващите са този вид скечове, които учениците снимат с телефоните си и качват в интернет каналите.

„Обикновено те избират един, който е слаб, зевзек и му казват искаш ли да бъдеш един от нас. Значи трябва да правиш каквото ти казваме и това е един вид този човек да бъде един вид малтретиран, унижаван и всички да си правят смях на негов гръб. Но тук не се отчита един много важен факт, че тази игра е много опасна. За това съветвам родителите да преглеждат клипчетата, които децата им качват в интернет”, казва психиатърът д-р Веселин Герев.

Двамата провинили се ученици са разпитани от полицията и срещу тях прокуратурата ще образува дело. Веднага след грипната ваканция Педагогическият съвет в гимназията ще реши какво наказание да им наложи.

„Най-голямата наказание е преместване в друго училище или преминаване в самостоятелна форма на обучение”, казва Мариана Спасова, директор на ПГАСГ- Пловдив.

Родителите на пострадалото момче все още обмислят дали да съдят съучениците му.

„Винаги като излезе нещо ново тръгваме да обвиняваме технологиите. Те са виновни за насилието толкова, колкото автомобилът е виновен за преминаването на червен светофар. Училищен тормоз има описан още в романите на Дикенс. Това е организационен проблем и се случва. Ние подценяваме училищния тормоз”, заяви психологът Младен Владимиров.

Той допълни, че децата от видеото със сигурност осъзнават, какво правят. Доказателство за това бил синхронът между тяхното ритане. Видеото е вторично травмиране на жертвата, смята той. Един път жертвата е изпитала болката реално, а втори път всичко това бива мултиплицирано в мрежата и унижението става още по-голямо, казва Владимиров.

Това е точно тормоз. Цели се жертвата да изпита болка и страдание. Има дисбаланс на силите, защото двама ритат един, като всичко това има зрител и друг наблюдател, който го снима.

По мнение на Владимиров, насилникът няма нужда от наказание, а от това да му се покаже емпатия и да му се покаже алтернативно поведение. Детето жертва пък няма нужда от състрадание, а от това да бъде утвърдено.

„Правосъдието трябва да направи две неща. Да има индивидуална превенция за този, който е извършил престъплението и генерална превенция за да не го извършат другите. Отмъстителното правосъдие никога няма да даде добри резултати”, казва Младен Владимиров.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 8 януари - Близнаците ще спечелят неочаквано пари, Везните да не се опитват да надскачат себе си САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 8 януари - Близнаците ще спечелят неочаквано пари, Везните да не се опитват да надскачат себе си
ПИК TV x
ВСИЧКО НАРЕД ЛИ Е? Иван Иванов нападна журналист след въпрос кога ще си подаде оставката! Шефът на КЕВР се оправдава, че искал да го погали (ВИДЕО) ВСИЧКО НАРЕД ЛИ Е? Иван Иванов нападна журналист след въпрос кога ще си подаде оставката! Шефът на КЕВР се оправдава, че искал да го погали (ВИДЕО)
ново
Днес: 86
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК