След проф. Кантарджиев, и Мими Виткова разби фантазиите на Радев и Кацаров: Положението е трагично! Болниците и лекарите изнемогват
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бившият здравен министър д-р Мими Виткова разби на пух и прах фантазиите на Румен Радев и на д-р Стойчо Кацаров. След като проф. Тодор Кантарджиев в събота уличи в лъжа служебния кабинет и президента за твърденията им как обстановката в болниците била спокойна и пандемията е овладяна, Виткова показа основните проблеми, с които служебният министър и екипът му не могат да се справят.
Вчера, след първия тур на изборите, Радев също обясняваше колко добре се справял служебният му кабинет в борбата с коронавируса, въпреки че имаме 113 000 болни, което е абсолютен рекорд, а миналата седмица страната ни поставяше черни рекорди на заразени и починали.
Математикът проф. Николай Витанов, чиито прогнози се сбъдват, също предупреди, че тази седмица ще имаме рекорден брой починали и заразени. Д-р Мирослав Ненков също констатира, че в болниците положението е трагично и лекарите изнемогват.
"Няколко са причините за нивата на заболеваемост и смъртност от Ковид-19. Първо, мерките не се спазват, на това сме свидетели всички: санкции няма. От друга страна, сериозни проблеми има и в самата здравна система. Болните от Ковид-19 постъпват късно в болница. Извънболничната помощ не е включена активно в наблюдението на тези болни, защото имаме заразяване, за което в рамките на дни всеки човек смята, че има обикновена хрема и обикновени болки в гърлото, причинени от някакво друго вирусно заболяване. Ние нямаме активно издирване на населението. Вече имаме дифузно разпространение, но в същото време най-често пациентите сами си поставят диагнозата, отивайки да си направят тест, тоест при всяко едно неразположение грамотният и интелигентен човек отива да си направи тест", заяви Виткова пред BGonAir.
"От тук насетне обаче проследяването на контактните хора с този човек и на работното му място, и в домашната среда го няма защото в нашите структури на здравеопазването, районните центрове по здравеопазване извън София и големите градове – те са по 15-20 човека и не могат да обхванат населението на цяла една област, за да видят кой с кого е контактувал, за да може да се прекъсне връзката", каза още Виткова.