След Унгария и Полша затяга контрола върху финансираните от Сорос фондации
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Финансираната от американския милиардер Джордж Сорос полска фондация "Стефан Батори" е на път да преустанови дейността си. Срещу неправителствената организация се подготвя дело за финансови измами.
Прокуратурата във Варшава смята, че "Стефан Батори" е отклонила огромни суми, превеждани от норвежкото правителство. Според обвиненията става дума за 130 млн. злоти (приблизително 30 млн. евро). Фондацията е бенефициент на Осло от 2014 г. и парите от бюджета на скандинавската държава отиват за помагане на организации на сексуалните малцинства и благотворителни сдружения, които не са свързани с господстващата в Полша Римокатолическа църква.
След идването на власт на консервативната партия "Право и справедливост на власт преди две години новите управляващи заявиха, че ще затегнат контрола върху финансираните от чужбина фондации. "Ние, естествено, можем да отчетем всеки получен и раздаден грош (монетната единица на злотата), но всичко това ни напомня на събитията в Унгария", каза директорът на "Стефан Батори" Ева Кулик-Белинска днес пред американската агенция "Блумбърг". Будапеща наскоро предприе мерки за закриването на Централноевропейския университет, финансиран от родения в Унгария Сорос.
Решението на властите в страната вчера стана повод за бурни дебати в Европейския парламент с участието на унгарския премиер – Виктор Орбан. От групата на Европейската народна партия, чийто член е и формацията на Орбан ФИДЕС препоръчаха на Будапеща да спазва препоръките на Брюксел. Представители на левите партии в ЕП заявиха, че Унгария трябва да се съобразява с международните и европейките правни норми.
От Алианса на либералите и демократите в Европа (АЛДЕ) пък обвиниха премиера на Унгария, че обича само парите на 27-те и заявиха, че през 1989 г. Орбан е бил финансиран от Сорос. Евроскептиците приветстваха решението на Унгария и призоваха министър-председателя да проведе референдум за членството на страната в блока. Орбан, от своя страна, заяви пред депутатите: Унгария се е врекла в ЕС и това не подлежи на въпрос, но сме недоволни от блока и искаме да го променим, информира БТА.