ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вълната на съпротива срещу т.нар. „джендър идеология“ в Източна и Централна Европа доведе до това, че България на 15 февруари, а Словакия на 22 февруари да се противопоставят на Истанбулската конвенция за превенция и борба срещу насилието срещу жените и домашното насилие, коментира Euractiv, цитиран от "Фокус".
Това подчертава широко разпространената съпротива сред социално консервативните страни от бившия Източен блок спрямо либералните ценности на по-богатата Западна Европа.
Словашкият министър-председател Робер Фицо заяви, че отказва да ратифицира Истанбулската конвенция, защото смята, че е против заложеното в конституцията на страната определение, че бракът се сключва между хетеросексуални хора.
Миналата седмица и българският министър-председател Бойко Борисов оттегли от парламента ратифицирането на документа, след като се сблъска със съпротива и от коалиционните си партньори „Обединените патриоти“, и от опозиционната Българска социалистическа партия, и от широките слоеве на обществото.
Истанбулската конвенция е международно споразумение, което съдържа дефиницията „пол“ като „социални роли, поведения, дейности и характеристики, които обществото смята за съответни за мъжете и жените“. Критиците са на мнение , че това отваря вратичка към браковете между хомосексуалисти и ученето що е хомосексуализъм в училищата от последователите на т.нар. „джендър идеология“. „Въпреки, че няма изрично споменаване на гей браковете в споразумението, много българи и словаци смятат, че то е заплаха за традиционната семейна структура“.
„Конвенцията говори за стереотипи и полово равенство в смисъл елиминиране на традиционните роли на мъжа и жената в семейството. Изникват съмнения“, заяви Фицо. „Освен ако конвенцията не пасва на определението на брака като връзка между мъжа и жената, аз никога няма да се съглася на ратификация“, допълни той. Същевременно министър-председателят заяви, че ще заложи в националното законодателство условия за защита на жените от насилие.