Служителите в свиленградския производител на вино "Катаржина" посрещат 2025 г. в страх за препитанието си
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След като преди месец стана ясно, че Цветелина Николова е разтрогнала бизнес отношенията си с поляка Кшищоф Трилински и напуска Катаржина естейт, в публичното пространство излязоха притеснителни финансови и данни за българските компании на полския алкохолен бос с френски паспорт. Вероятно те са сред причините за обтегнатите отношения и на други нива в дружествата около Катаржина.
Всички дружества на Трилински в България са заложени в полза на финансови институции заради кредити в размер на близо 20 млн. лв., заради изграждането на малък бутиков хотел край река Марица до Свиленград, на метри от граничната зона с Гърция и Турция. От година компаниите фигурират и в регистрите на НАП за некоректни данъкоплатци с неуредени публични задължения над 5000 лв. В действителност се оказва, че натрупаните задължения на компаниите на поляка в България (КАТАРЖИНА ЕСТЕЙТ, ПЛАТИНУМ БРАНДС, КОНЧЕРТО УАЙНЪРИ, ПОЛТУРИСТ, АПОЛОНИЯ ВИНЕЯРДС) към хазната са близо 2 млн. лв. за просрочени данъци и осигуровки. Служители в компаниите се оплакват от забавени и неизплатени заплати. Доставчици на материали и суровини за алкохолното производство чакат плащания за изпълнени поръчки с месеци. Намалели са и обемите в производството. Това е видно и в търговската мрежа, където някои от продуктите на компанията вече липсват. Новината за увеличението на акцизите върху алкохола от догодина и съпътстващите тази мярка затруднения за легалния бранш добавят допълнителна черна краска в тъмното и неясно бъдеще на Катаржина.
Всички очакват обещаната от Кшищоф Трилински финансова инжекция, която да изправи компаниите му в България на крака. Преди месец, в рамките на едно от кратките си посещения тук, полският собственик, който от години живее във Франция, е събрал част от персонала на дружествата, за да им съобщи без особена емоция, че Цветелина Николова вече не е част от ръководния екип. На тази среща е дадено и обещанието за дългоочакваното финансиране, което Трилински щял да осигури от бизнесите във Франция и Полша. Дали това ще се случи обаче е под въпрос, защото алкохолните компании – собственост на Трилински в Полша и Франция от години не работят и дори са заличени от съответните търговски регистри.
От осигуряването на такъв свеж капитал зависи бъдещето на няколкостотин служители в закъсалите финансово предприятия на поляка в България. Новините за корпоративни фалити от последните месеци като този на фабриката за целулоза и крафт-хартия на Монди в гр. Стамболийски създават допълнителни страхове сред българските работници и бизнес – партньори на Катаржина.