ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Над 45% от пенсионерите в страната имат минимална основна пенсия, показват данни на НОИ към края на март. Общият брой на хората, които получават пенсия за осигурителен стаж и възраст, е 1,4 млн. души. От тях 36,6%, или 519 хил. са с минимална пенсия. Но реално само 417 хил. взимат минималната пенсия за стаж и възраст, която в момента е 467 лв.
Останалите близо 102 хил. души взимат само по 396,95 лв. на месец. Причината за това е, че са навършили 67 години, имат поне 15 години стаж, но нямат необходимия стаж за пълна пенсия. Затова взимат само 85 на сто от минималната пенсия за стаж и възраст, пише "Труд“.
При пенсиите за инвалидност хората, които получават минималния размер, имат много по-голям дял, отколкото при пенсиите за стаж и възраст. Общият брой на хората с пенсии за инвалидност поради общо заболяване е над 435 хил. души. От тях 77% взимат минималната пенсия за инвалидност, а конкретната сума зависи от степента на уврежданията им.
При другите видове пенсии, като например социални пенсии за инвалидност и социални пенсии за старост, почти всички получават минималния размер.
В резултат се оказва, че близо 816 хил. души получават основна пенсия до 467 лв. включително, колкото е минималната пенсия за стаж и възраст.
В страната има само 2211 души, които могат да се похвалят, че получават основна пенсия над 3000 лв. От тях само 988 са ограничени от тавана на пенсиите, който е 3400 лв., и затова не взимат по-големи суми. В страната има и трима души с по-високи пенсии. Това е възможно, тъй като таванът на пенсиите не важи за хора, които са били президент, вицепрезидент, председател на парламента, премиер или съдия в Конституционния съд.
Средната основна пенсия в страната към края на март е 666,79 лв., показват данните на НОИ. Като средната пенсия за стаж и възраст е малко по-висока - 698,13 лв. Но десетки хиляди пенсионери взимат различни добавки, което им дава възможност да получават малко по-високи месечни доходи. Най-разпространени са добавките за чужда помощ (получавани от над 64 хил. души) и добавките за починал съпруг (така наречените вдовишки пенсии, получавани от над 684 хил. души).
В резултат средната сума, която получава един пенсионер през първото тримесечие, нараства на 735,48 лв. Мъжете взимат доста по-големи суми от жените. Средната сума, която мъжете получават като пенсии, е 831,99 лв., а жените взимат средно по 669,78 лв. Мъжете взимат средно със 162 лв. повече от жените. Причината за това е, че има сектори от икономиката с високи заплати, където работят повече мъже. Освен това жените по-често имат периоди от живота, когато не ходят на работа, за да се грижат за децата или за болен член от семейството.