СМЯХ В ЕФИР! Захариева обърна палачинката за македонския език! Външният министър се брани с декларация от 1999 г.
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Нямаме намерение да водим повече никакви преговори за добросъседство с Македония", отчесе Екатерина Захариева по повод предстоящото подписване на договора за добросъседство с Македония.
„Аз цитирах дословно декларацията от 1999 година, само че е очевидно, че малко хора са я чели. Истината е, че в декларацията т.нар. „езиковата клауза” е използвана поне 7-8 пъти след нея, включително и през 2008 година за подписването на едно споразумение за подкрепа”, започна да се оправдава министърката през смях в ефира на Би Ти Ви.
Тя побърза да обясни, че договорите за добросъседство не признават нито езици, нито народи. Езиковата клауза, която се използва от 1999 г. и още тогава България е направила компромис и няма намерение да прави още такива по отношение на тази клауза и да я променя по никакъв начин. Такъв документ се подписва на официалните езици на двете страни – в случая езика според Конституцията на Македония и езика, според Конституцията на България.
Във връзка със създалата се ситуацията, при която дори и бе поискана оставката, а някои я нарекоха родоотстъпник, Захариева каза: „Някои изказвания бяха абсурд. Когато представих договора в Народното събрание (тогава го представих като проект преди въвеждането му на финалния кръг преговори), чух абсурдни неща от един от народните представители. Първо сме били родоотстъпници, второ – те никога нямали да подпишат този договор. Аз го попитах: „А сега ако съм родоотстъпник, те трябвало веднага да искат да го подпишат договора”, каза Захариева.
Тя посочи, че документът е подготвен в продължения на няколко години и че правителството няма намерение да води никакви преговори. Това е договор, който България би подписала и Захариева се надява документът да бъде подкрепен и от парламента.
„Договорът за добросъседство се работи от 2008 г. по инициатива на България, защото декларацията, според македонската страна, няма обвързваща сила. Този договор е важен, на първо място, защото това ще бъде знак от тяхна и наша страна, че отваряме нова глава в историята и това е исторически шанс. Оттук нататък обаче има много работа за укрепване на доверието между двете държави”, каза още Екатерина Захариева.