Френският собственик смъмри Столична община за високите цени на парното
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ако столичното ВиК дружество отново стане държавно, и „Веолия” си тръгне от България, ще настане бедствие за държавата. Това заяви пред журналисти Етиен Пети, председател на борда на директорите и главен изпълнителен директор на „Софийска вода” АД, който е и зам.-главен изпълнителен директор на френската компания майка - „Веолия Вода Европа”.
„Ние обаче имаме дългосрочни намерения за предоставяне на ВиК услуги”, успокои Пети и обърна внимание, че общият оборот на компанията „Веолия” е равен на държавния бюджет на България.
Прокуристът на водното дружество Мариана Итева заяви, че държавата дължи най-много пари на „Софийска вода“. „В края на изминалата 2012 година, задълженията на абонатите на „Софийска вода” възлизат на над 65 млн. лева, като 89% от тях са на домакинствата”, подчерта тя. Според нея най-много са длъжниците в столичните квартали „Младост”, „Люлин” и в централната градска част.
„Над 5 млн. лева от тези несъбрани вземания на водното дружество са т.нар „общински дълг”, тоест на общински наематели като детски градини и т.н.”, обясни прокуристът.
Двамата топ мениджъри на „Софийска вода“ подчертаха, че „длъжник номер едно“ в черния списък на „Софийска вода” е държавното дружество „Врана”, което е към Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Те обясниха, че ще съдят „Врана”, чийто задълженияъзлизат на над 1 млн. лева.
Те коментираха и показателите, които са заложени в бизнес плана на „Софийска вода” със Столична община. Според тях те били „абсолютно нереалистични“: „Защото няма как до 2015 г., загубите на вода по мрежата да бъдат намалени до 33 на сто“, заяви Етиен Пети. Според данните му, че в края на изминалата 2012 г. загубите на вода били намалени до 53.4%. Успели са да намалят с цели 3% загубите на вода по мрежата за 2011 и 2012 г.
„Необходими са реалистични показатели, затова „Софийска вода” подаде още през октомври 2012 г. към общината проект на нов бизнес план за следващия период от 2014 до 2018 г., на който обаче все още няма отговор”, поясни той. Целта на новия бизнес план била „плавна еволюция на цената”. Етиен Пети категорично отрече да има конфликт между Столична община и акционерното дружество „Софийска вода”.
Той коментира и публикациите, според които „Софийска вода“ харчела пари за инвестиции за коли. „В гаража на „Софийска вода” няма ферарита и луксозни автомобили, а само коли, които са предназначени за премахването на аварии и са в полза на самите потребителите.
Етиен Пети отправи упрек към общината - според него трябвало да бъде намалена цената на топлинните услуги, които предоставя контролираната от столичния общински съвет „Топлофикация - София”, а „не тази на водата“.