Социологът Кънчо Стойчев с горещ коментар: И ново правителство да се състави, пак може Борисов да е начело
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Истеризиране е думата. Все повече чуваме за разговори на висок тон. Да, действително бяха прекрачени някои червени линии в политическото поведение. В България всеки разговор се изражда до персонален, ние трябва да мислим за цялото. Това заяви пред Би Ти Ви социологът Кънчо Стойчев. В студиото той коментира създалото се напрежение в коалицията Обединени патриоти и изхода от този труден политически момент.
"Има грешка в самия модел на управление, не говоря за състава на коалицията... А най-важното е същността на политиката, а същността е как се разходват нашите данъци. В "кацата без дъно" потънаха огромни суми. Българите намаляхме с половин милион. Изсипват се пари в нещо, което е счупено. Да вземем сигурността - 60 хиляди заети в МВР, но най-сигурната страна ли сме?.. Този модел е сбъркан - хвърляне на пари, гасене на пожари и парите получава този, който най-много вика", отбеляза социологът.
Той заяви, че законите се правят все по-объркващи. "И никой не го е еня за всичко това. Затова изпадаме в ситуация на голо политиканстване".
Запитан дали сме изправени пред варианта предсрочни парламентарни избори, той отговори: "Никой не е казал, че трябва директно да се отива на избори. Трябва да се заяви ясна политическа воля, че така не може да се продължава. И на ход е парламентът, рулетката е в парламента. И ново правителство да се състави, пак може Бойко Борисов да е начело... Но когато се стигне до задънена улица, най-тъпото е да се упорства. Накрая ще се стигне до избори и българинът ще направи емоционален избор и ще вкара в парламента Господ знае кого".
"Управлението е публична служба, която изисква на първо място да бъде поставен общественият интерес и благополучие и след това всякакви лични интереси и представи. У нас това е обърнато наопаки", отбеляза Стойчев.
Запитан как ще коментира разделението на русофили и русофоби, той отговори: "Светът е глобален в икономиката и финансите, но всяко политическо решение е локално. Това води до колизия. Регионализацията на политическата воля ще бъде на политически принцип, не на социално-културни взаимоотношения".