ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"За българия без цензура" ще гласуват онези избиратели, които през 2009 г. подкрепиха Бойко Борисов и ГЕРБ. Това коментира социологът Васил Тончев от "Сова харис".
"Подкрепата за коалицията на "България без цензура", ЗНС и ВМРО идва от хора, които в момента не се ангажират с опозицията "ляво - дясно". У нас тя беше изградена върху опозицията "комунизъм - антикомунизъм".
"Разочаровани от ГЕРБ, на последните избори голяма част от тях бяха вече негласуващи. Този център, който през 2009 г. подкрепи Бойко Борисов, днес оттегля подкрепата си и търси ново политическо представителство. И го намира в новия проект на Николай Бареков - коалицията "България без цензура", ЗНС и ВМРО е нещо ново, нова сплав от идеи и поведение. Нормално е неговите политически опоненти да го обвиняват в популизъм. Хората около Бареков обаче му вярват и това си личи - по подкрепата, която засега непрекъснато расте. Факт е, че повечето социологически агенции отчитат това.
"Коалицията между "България без цензура", ЗНС и ВМРО изгражда в очите на част от обществото едно монолитно политическо тяло. Тя създава политически контакт с онзи електорат, който търси нишата на центъра. Това показва, че е постигната спойка между желанието за политическо представителство и съответно между електорат, който търси точно такъв тип подкрепа и изява", коментира социолът.
"Интересно е, че като се анализират нагласите у привържениците на коалицията между "България без цензура", ЗНС и ВМРО, се установява, че те идват от най-различни посоки. Има и леви, и десни, най-много са центристите. Значителна част сред поддръжниците и симпатизантите са тези, които не са гласували. Това показва, че е възникнал кръг от идеи, който е започнал да обединява всички тези хора, намерена е успешна формула. Тя е по-различна от съществуващото до сега и от това, което в момента се предлага на политическия пазар", завършва Тончев.


