Социолог със силни думи за Борисов: Извоювал си е позиция да води такива преговори с Ердоган
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Тази бежанска криза, която виждаме на границите на България и Гърция, е резултат на една много по-голяма геополитическа игра. Това заяви пред БНТ социологът Боряна Димитрова, коментирайки напрежението, породено от мигрантската вълна, тръгнала от Турция към границите на България и Гърция.
Тя отбеляза, че активността на премиера и правителството ни са на достатъчно отговорно равнище. "През последните няколко години, през българското европредседателство имаше такава среща - България и премиерът си извоюваха позицията да могат да водят такива преговори", отбеляза тя, имайки предвид срещата с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган в Анкара.
Димитрова допълни, че през последните няколко години позицията на Турция спрямо Русия е променена - "стоплени" отношения, възстановяване на икономическото сътрудничество. Следва период на "охлаждане".
"Сегашната ситуация много ясно показва - не можем да имаме междинен вариант. Премиерът е провел вече 14 разговора с европейските лидери и от позицията на ЕС и Европа категорично се заявява - не може да има междинна позиция", коментира социологът.
"Един от парадоксите на българския политически живот е, че институциите ни като че ли се справят много по-зле в мирно време - във време, в което може да се разчита на нормалната субординация между различните администрации. Само през последните няколко месеца бяхме свидетели на такива няколко "кризи" - кризата с боклука, с водата в Перник, с ТОЛ-системите. И какво се оказва за почуда? - Че в случаите, в които има екстремни ситуации и изключително напрежение - и коронавирусът, и бежанската криза, когато "ножът е опрял до кокала", тогава българските институции се мобилизират изключително силно и успяват да дадат един доста адекватен отговор", заяви още тя.
Според Димитрова българските власти са реагирали адекватно на кризата с коронавируса и те изнасят ясна, точна и обективна информация: "Това е един много позитивен пример. Един от тъжните, но и позитивните изводи от последните дни за мен е, че екстремните ситуации карат институциите ни да се мобилизират. Но надали всички искаме да живеем в кризи, за да сработват институциите. След една година предстоят избори, със сигурност всички се настройват на определени вълни, но това не е условие да не повишаваме ефективността на собствените си институции".