ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
С цветна бременност, 32-годишната жена е консултирана от акушер-гинеколога д-р Сияна Драгнева в 18-20 г.с. Още при първия преглед се установява тотална плацента превия, изцяло покриваща отвора на матката. С многократни прокървявания, родилката е хоспитализирана нееднократно в Отделението по патологична бременност на МБАЛ „Дева Мария”, пише "Флагман".
В края на 26 г.с. постъпва в болницата с обилно кървене, вследствие на една трета отлепена плацента. Въпреки тежкото й състояние, началникът на Родилно отделение д-р Валентин Ирмов взема решение да не се прибягва веднага до секцио, а с помощта на консервативно лечение да се направи опит за увеличаване на гестационната възраст на плода.
„Назначихме токолистична терапия. Опасността беше голяма – плацентата можеше да се отлепи изцяло, да загубим бебето, обилната кръвозагуба да отключи ДИК синдром и да загине и родилката.
Всеки ден в повече обаче беше жизненоважен за бебето и поехме риска. Настанихме я в реанимационна стая, ако прокърви, веднага да пристъпим към операция. В такава ситуация трябва да можеш да поемеш отговорността да чакаш, за което, разбира се, трябва подходяща квалификация, но и здрава психика”, споделя д-р Ирмов, който прекарва празничните дни около 3 март край родилката.
Терапията се оказва успешна и продължава близо две седмици. Проведена е костикостероидна профилактика на родилката за белодробна зрялост на плода. Но в 28 г.с. окоплодният мехур се пука преждевременно през отлепената част на плацентата, което налага спешно родоразрешение.
„Имаше много добра предварителна подготовка за секциото, заявени банки кръв и плазма, защото започнахме с кръвопреливане. За да извадя бебето, което беше седалищно предлежание, трябваше да мина през плацентата. То обаче заяви такова голямо желание за живот - проплака с ясен глас”, споделя д-р Драгнева, която извършва секциото.
Бебето се ражда с тегло 950 грама и ръст 33 см. След проведена кардио-пулмонална реанимация от лекарите неонатолози в родилна зала, то е преведено в интензивен сектор на Неонатологичното отделение, поставено е в кувьоз, на апаратна вентилация. Осигурен е централен венозен път и е започнато комплексно лечение.
При клинични и морфологични данни за тежка незрялост и недоносеност, и наличие на дихателна недостатъчност, бебето изгражда болест на хиалинните мембрани. Инсуфлиран е сърфактант. В следващите дни, екипът на Неонатологично отделение провежда комплексна терапия, включваща тотално парентерално хранене, антибиотично лечение, имунно модулираща терапия, корекция на анемия и тромбоцитопения.
На десето денонощие, малката Сема е с добри хемодинамични показатели, с овладяна инфекция и стабилно качва на тегло. Предстои й дълъг път, докато достигне коригирана възраст от 40 г.с. и тегло от 2500 грама, за да се озове в прегръдките на родителите си, но към това са насочени усилията на целия екип”, обясни д-р Мария Търнева – началник на Отделението по неонатология в МБАЛ „Дева Мария”.
Първите часове след раждането са не по-малко рискови за майката. Плацентата е навлязла в цервикалния канал, а неотлепената част е прораснала в мускулатурата на матката, т.нар. плацента акрета, която в повечето случаи завършва с хистеректомия (отстраняване на матката).
„Моята задача беше да запазя матката, като я изчистя от плацентата. За щастие, всичко завърши успешно, благодарение на добрата организация и на добрия екип”, споделя д-р Драгнева.