Тоталитарната власт подменя героя на Съединението с руски казак
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
По инициатива на бившия кмет на Габрово архитект Карл Кандулков през 1975 г. в града започна издигане на монументален паметник на героя от Съединението през 1885 г., габровеца Продан Тишков-Чардафон. Автор на паметника е проф. Илия Илиев. Фигурата на Чардафон е внушителна – язди кон с размахана сабя. Проектът за паметника е одобрен от художествен съвет през юни 1976 година. Фигурата е отлята от бронз в леярната в София. Направен в Габрово е и постаментът на паметника по проект на архитект Кандулков. Предстои докарване на фигурата и монтирането й.
Тогава в Габрово се появяват двама историци комунисти, ортодоксални марксист-ленинисти, които оспорват издигането на паметника, тъй като според тях Чардафон не е толкова значима личност в българската история, че да има монумент, и то като император – на кон. Изпращат съответния доклад в ЦК на БКП и секретариатът на комитета не дава съгласие да се строи паметник на Чардафон в Габрово. Ами сега?
Габровци са похарчили вече повече от 100 хиляди лева за строителството му. Как да прежалят тези пари и да ги хвърлят на вятъра? И те му намират колая по габровски. Още в леярната фигурата на Чардафон е обезглавена, както в Древния Рим обезглавяват паметниците на падналите от власт императори.
На мястото на главата на Чардафон поставили глава на брадат руски казак. Фигурата с новата глава бе докарана в Габрово, монтирана на готовия постамент и обявена за паметник на руския воин освободител.
Цялата статия и още интересни четива вижте на Retro.bg!