ДС зорко наблюдавала валутните магазини в Златни пясъци
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Преди 52 години в Златни пясъци врати отваря първият „Кореком”. Това става в началото на лятото през 1965 г., а до края на туристическия сезон в курорта са открити още няколко магазина, в които се плаща с валута.
Идеята за тях идва от западногермански туроператори, които изтъкват оплакванията на своите туристи, че в България не могат да си купят плажни принадлежности, козметика и цигари. „Балкантурист” и Министерството на туризма изготвят предложение, което е одобрено от Министерския съвет.
Зареждането на магазините се осъществява от 5 чужди фирми, повечето от които са от ФРГ. В началото те внасят само посочените стоки, но бързо разширяват асортимента и в „Кореком” започват да се продават бельо, дрехи, обувки, транзистори, магнетофони, часовници, фотоапарати, парфюмерия, бижутерия, очила и пр.
Държавна сигурност следи изкъсо дейността на магазините, както и поведението на директорите и служителите на зареждащите фирми. Те прекарват много време в България и са подозирани, че изпълняват разузнавателни задачи. Самите магазини с чужди стоки службите определят като „удобна форма на идеологическа диверсия”, тъй като внесените количества очевидно не са предназначени за западните туристи, а за българите и летовниците от социалистическите страни.
„Едва ли ще се намери западен турист, който ще пристигне в нашата страна без часовник или риза. Това очевидно е ясно и на западните търговци, които вече не се занимават с кремове и масла, от които се печели по-малко. Някои от тези стоки, като например шушляците, вече нямат пазар в западните страни, защото не се носят. Внасяните стоки в повечето случаи са демоде, излезли от употреба, закупени от търговците на безценица и затова те правят отстъпки на туристите”, пише в секретна справка на службите от 1967 г., изготвена от окръжния началник на ДС във Варна. Документът е публикуван в сборника на Комисията по досиетата „Държавна сигурност и туризмът”.
Анкета сред продавачките в магазините на Златни пясъци разкрива, че само 10% от клиентите са западни туристи.
„Съвсем рядко немец купува някоя вещ за лична употреба, а англичанин или французин даже не се отбива в магазина освен в случаите, когато е помолен да купи подарък на свой български приятел”, пише в същата справка. Според нея всеки втори клиент на „Кореком” е поляк. Гостите от социалистическата страна са особено изобретателни при снабдяването с валута и по време на почивката си въртят незаконна търговия. Те купуват стоки, които после препродават на българите с надценка. Така почивката им излизала безплатна, а някои дори се прибирали с печалба.
Цялата статия и още интересни мнения и коментари вижте на Retro.bg!