Според индустрията в Германия: Ето кои са най-големите рискове за икономиката на страната
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
От водещи германски индустриални асоциации заявиха, че оттеглянето на Великобритания от Европейския съюз и търговските спорове, предизвикани от политиката "Америка на първо място", водена от президента на САЩ Доналд Тръмп, представляват най-сериозните рискове пред икономическия растеж и просперитета за следващата година, съобщава „Ройтерс“, цитирана от БНР.
Германската икономика се очаква да постигне през отминаващата година най-слабия си растеж от много години насам, тъй като немските износители бяха изправени пред редица насрещни ветрове зад граница. Но жизнеспособното вътрешно търсене означава, че редица компании все още могат да разширят техния бизнес.
В проведено от „Ройтерс“ проучване, лидерите на водещите индустриални асоциации в Германия заявиха, че те не виждат риск водещата европейска икономика да навлезе в рецесия и че повечето от тях прогнозират относително стабилен растеж от около 1,5% за 2019 година.
Трябва да се има предвид, че растежът на германската икономика вероятно ще се забави през настоящата година до 1,5% след солидната експанзия от 2,2%, постигната през 2017 година.
Индустриалните асоциации обаче съобщиха, че нарастват икономическите неволи сред ръководителите на компаниите и че правителството трябва да направи повече, за да им помогне, например чрез намаляване на корпоративния данък и посредством повече инвестиции в цифровата инфраструктура.
"Най-големият риск в краткосрочен план е Брекзит - посочи Дитер Кемпф, който е президент на индустриалната асоциация BDI. - Ако Великобритания напусне ЕС през март догодина без никакво споразумение за бъдещите си отношения с блока, това ще създаде огромна несигурност за търговията и за бизнеса. Британската икономика пък ще бъде изправена пред пряката заплаха от рецесия, която косвено може да засегне и Германия".
Президентът на сдружението на търговците на едро BGA Холгер Бингман пък каза, че Брекзит е "най-неотложният проблем за германската икономика", докато ескалирането на международните търговски спорове, предизвикани от Съединените щати, също има потенциал да дерайлира икономическия подем.
Президентът на германската Търговска и индустриална камари DIHK Ерик Швайцер заяви, че компаниите в Германия са все още обезпокоени, че САЩ могат да наложат по-високи върху вноса на европейски автомобили.
"Заплахата от тарифите за автомобили е все още на масата - предупреди Швайцер. - От жизненоважно значение е двете страни да увеличат усилията си за намиране на решение на търговския спор чрез преговори, които в идеалния случай биха довели до по-ниски тарифи“.