ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През последните месеци светът лудна по скандална медицинска теория, запълнила страниците на многотиражни издания в САЩ и Европа, както и социалните мрежи. Според нея спортът и хранителните диети, хвалени досега като двигатели на нормалния човешки живот, са вредни за организма.
Кой запали фитила на масовото настъпление срещу отдавна доказаната полза от физкултурата и пестеливото хранене, не е ясно. В крайна сметка всеки сам трябва да прецени доколко може да се довери на известния бразилски професор Паоло Убиртан или пък на проф. Джими Тимънс от Университета Лафбъро във Великобритания, които събудиха интереса към скандалната теория за вредата от спорта и диетите. Защото в интерес на истината и двамата имат пръст в атаката срещу хвалените досега дейности, които ни правели здрави и красиви.
Ето какво казва проф. Убиратан , главен лекар в най-голямата болница в Пуерто Алегре, Бразилия. Той твърди, че физическите упражнения за сърдечно-съдовата система не удължават живота.
„ Природата е заложила в сърцето строг запас от издръжливост за извършване на точно определен брой мускулни свивания и разпускания. Не ги хабете за правене на ненужни упражнения! Продължителността на живота ви изтича, независимо от начина, по който ще използвате сърдечната честота!” – препоръчва професорът.
И дава пример: физическите упражния са подобни на напъните да се удължи животът на един автомобил. Като шофьорът му го кара на висока скорост . Искат ли обаче хората да живеят по-дълго, просто всеки ден трябва да си позволяват кратка следобедна дрямка.
Това официално оповестено становище на опитния медик направо стресира милиони хора, които прекарват дълги часове във фитнес залите, надявайки се чрез интензивни физически натоварвания да съхранят по-дълго младостта си.
„Само че практиката е показала ,че и най-редовните упражнения не помагат да се забави процеса на стареене на мускулите и кожата, с годините те губят своя тонус и форма.” – напомни английският професор Джими Тимънс. Той е открил особен вид химически маркери, свързани със стареенето на мускулните тъкани и е анализирал физическата форма на стотици доброволци, които активно се занимавали със спорт.
Според проф. Тимънс, обаче, не бива да се отрича ползата от леката сутрешна гимнастика. Но да се помни, че спортът е абсолютно безполезен за 25% от населението на Земята, напълно противопоказен за всеки 10-ти жител на нашата планета - защото го подлага на риск да заболее от диабет и високо кръвно налягане. Колкото и скандално да звучи, но професорът препоръчва на някои хора вместо да тичат като луди по алеите, по-добре да се излежават на дивана, повече да спят и да се хранят правилно. Иначе може да ги сполетят неприятности, каза проф. Тимънс и даде едни от най-невинните примери:
. Актрисата Сара Джесика Паркър /47/, главна героиня в известния сериал „Сексът и градът”, вече окончателно е загърбила любимите си фитнес зали. Защото от спорта вените й са изпъкнали прекомерно много и бицепсите й са станали грозно жилести.
. Мадона /55/ също се е ужасила от вените на ръцете си, които я правят поне с 10 години по-стара. Престанала е да тренира гимнастика.
. Анджелина Джоли и Мег Райън са решили да се оперират заради същия проблем, дължащ се на прекалено физическо натоварване във фитнеса.
Спортните подвизи продължават да вдъхновяват единствено 75-годишната Джейн Фонда, която всеки ден тича по няколко километра и наистина е в превъзходна форма пред вид възрастта си. Но тя спада към малкото изключения, твърдят лекари.
„Големите и твърди мускули нямат нищо общо със здравето!” - допълва проф. Убиратан. Според него диетите също са пагубни за човека, те са измислици на търгаши, които опитват да пробутат залежали невкусни продукти. Е, никой не отрича, че да се тъпчеш всеки ден със сандвичи, мазни гозби и тлъсти баници и месища, е вредно. Но не е нужно да отхвърлиш кулинарните удоволствия, а да ги прилагаш с мярка. „Животът в никакъв случай не трябва да е пътуване към гроба с намерението да стигнете до него в добро здраве, с привлекателно и добре запазено тяло”, напомня професорът, когато го питат дали пък да се откажем напълно и от шоколада. Най-добре е човек да се движи разумно, понякога до пълна умора, пък било то с бира в едната ръка и сандвич в другата.
При всички случаи обаче да не се прекалява и с продължителното ходене. Ако то наистина е полезно, пощальоните щяха да са безсмъртни, напомни проф. Убиратан. Косатките ,например, цял живот плуват, хранят се само с риба и пият единствено вода. Но въпреки това са дебели. Зайците скачат и се движат без да спират, но живеят не повече от 15 години. А костенурките не тичат и не правят нищо, но живеят 450 години. Така че всеки да си направи извода как да живее.
„ Постоянното физическо натоварване съсипва ставите и това проличава, когато човек навлезе в средната си възраст. Тогава болките в костите са убийствени. И е повече от цинично непрекъснато да се втълпява на хората, че спортът прави човека красив.” – това каза известният хирург-травматолог проф. Димитър Шойлев, месец преди да почине. Сам той, бивш активен волейболист в националния отбор, се превиваше от адски болки в коленете и ставите. Наша известна състезателка по тенис - вече треньорка, не спира да обикаля лекарските кабинети заради силни болки в коленните стави.
Добре, все пак, от всички предимства ли са лишени редовните физически упражнения? „Моята философия е такава: ако нямате болки, не правете нищо. Вие сте добре!” – е категоричен проф. Паоло Убиратан.
Има много хора на 40-50 годишна възраст, които амбицирани от желанието да изглеждат винаги млади, се превръщат във фитнес манияци. А други, които нямат време и хъз за физкултурни упражнения, пък наблягат на диетите. Според известния специалист по хранене проф. Христо Мермерски това е генерална грешка. „Аз не приемам диетите за отслабване. Тъкмо с такава диета една известна дама напълня два пъти повече. Друга получи остеопороза, заради строга белтъчна диета. Да не говорим за т.нар. разделно хранене. Съпругата на един професор от НАТФИЗ цял месец яде само телешко и се разболя от жестока подагра. ...”, каза Мермерски.
Професорът твърди, че заседналият начин на живот е пагубен. Всеки трябва да се движи, но разумно. И да познава лечебните качества на храните, а не да отхвърля месото, хляба и какво ли не още от трапезата си, спазвайки необмислени диети. Лошото е, че у нас всеки вече измисля диети. А лекарите ни не знаят кой хранителен продукт при какви заболявания може да бъде препоръчан. В същото време пациентка на професора с рак на дебелото черво и метастази напълно се е излекувала само с помощта на лечебни храни.
Проф. Донка Байкова, диетолог:
Глупост е съвременният човек цял живот да се придържа към ограничителен хранителен режим, наречен диета. Но е длъжен да контролира телесното си тегло и да спазва един разумен здравословен режим на хранене. Да не купува меките колбаси, в които месото е 1%, да не се доверява на боядисаната кайма и на смлените, мазни отпадъци от кланиците, наречени пастети. Яжте пресни, хрупкави, вкусни салати и забравете другите диети.
Д-р Людмила Емилова, специалист по отслабване:
Какво значи диета? Всичко може да се хапва, но с мярка. Майсторлъкът е в това, човек да съчетава разумно удоволствието от похапването с доброто състояние на организма си. А не да се подчинява на разни страховити диети, които само го смазват психически. Понякога обаче могат да му донесат и куп физически беди.