ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Частен научен екип подготвя 36-годишен космически апарат на Националната космическа агенция на САЩ (NASA) за извършването на нови научни изследвания по време на пътуването си в междупланетарното пространство, след като опитите да бъде позициониран по-близо до Земята се провалиха, пише Фокус, позовавайки се на Space.com.
Първоначално доброволците се надяваха да “паркират” стария International Sun-Earth Explorer 3 (ISEE-3) на стабилната позиция между Земята и Слънцето, наречена L-1. Тези усилия обаче бяха прекратени, когато изследователите установиха, че в резервоарите на апарата няма достатъчно азот, за да се извършат корекциите на курса му. “Разочаровани сме, че не успяхме да го преместим до орбита L-1, но имаше и много учени, които заявиха, че имаме по-голям интерес от провеждането на междупланетарни научни изследвания”, посочва пред Space.com Кийт Коуинг, един от ръководителите на проекта.
Най-малко пет от 13-те инструмента на ISEE-3 все още функционират, след повече от три десетилетия в Космоса. Това може да даде възможност на учените да следят за избухвания на гама лъчи, които са най-ярките експлозии във Вселената и често се случват само за няколко минути. “Определянето на източника на гама-избухванията изисква координираните усилия на няколко обсерватории, така че още една сонда в Космоса, която да “слуша” ще бъде много ценна”, казва Коуинг.
Планът за връщане на ISEE-3 към живот предвижда и използването на ресурса на гражданската наука, при която участват доброволци професионалисти или любители. Те ще бъдат помолени да насочат радиоантените си и да следят информацията на възкръсналата сонда. Данните й ще бъдат свободно достъпни и това вероятно ще бъде първият глобален граждански радио проект с такъв мащаб. Средствата в размер на 160 000 долара за съживяването на космическия апарат също бяха събрани от дарения на сайта RocketHub.
Началото на научната кампания е планирано за 10 август, когато ISEE-3 ще се завърти около Луната, и ще продължи докато сигналите на апарата се чуват от Земята. Сондата ще пътува в 300-дневна орбита около Слънцето, но крайните й координати все още не могат да се изчислят.