Стачка в канадския завод на Роман Абрамович: Руският олигарх може да загуби сделка за 400 милиона долара
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Канадското предприятие „Евраз”, което е собственост на руския олигарх Роман Абрамович обяви готовност за стачка. Причината- новите петгодишни колективни трудови договори на работниците, които предвиждат първите три години да няма индексация на заплатите, а в следващите две-увеличение с половин процент.
„Алчността на собственика и на управляващите директори няма граници. Опитват се да ни отнемат индексацията, да съкратят разходите при допълнително положен труд и да орежат парите при получаване на инвалидност”, казват от профсъюза.
В началото на май „Евраз” сключи договор за доставка на тръби с голям диаметър за строителство на петролопровода Trans Mountain. Общата сума на договора е за 400 милиона долара и евентуалното му неизпълнение ще лиши Абрамович от солидна печалба.
Стачката вероятно ще започне след дни, а ако от ръководството на предприятието не се договорят с работниците, загубите са съвсем реални. От 1000 работещи в завода, 900 са членове на профсъюза и подкрепят стачката.


