Стефан Софиянски пред ПИК: Амбициите за реформи са погребани в този бюджет
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Това беше така малко пресилена позиция. Няма някакви такива специални отношения. Не съм го виждал отдавна, за да мога да го консултирам.” Това коментира пред ПИК бившият министър-председател и екскмет на София Стефан Софиянски за отношенията си с Николай Бареков и това дали все още му е личен консултант и съветник, както беше обявил лидерът на „България без цензура”.
„Аз бях дотолкова, колкото участвах в разработването на някои от стратегическите документи, с които се яви на изборите и имаше и добър резултат тази коалиция около ББЦ. Мисля, че все пак съм си свършил тази конкретна работа. Но оттогава не съм работил за тях. Работя си моята работа”, заяви Софиянски, който е икономически експерт.
„Не мога да кажа категорично, че е отпаднало сътрудничеството с хората от ББЦ, но там има доста вътрешни конфликти, за да може да се търси конкретния партньор”, добави бившият градоначалник на столицата.
Партията му Съюз на свободните демократи, която той вече не ръководи, се преориентира и търси сътрудничество със „Земеделски народен съюз”, „Гергьовден” и други отцепили се от коалицията с ББЦ формации.
„Има прегрупиране и естествени политически процеси, както след всички избори. Ще видя колегите, смятам, че ще си намерят едно добро място за местните избори. Ние винаги имаме варианти, имаме чиста регистрация там, където имаме силни кандидати, винаги си струва варианта да се явим сами”, каза Стефан Софиянски.
По повод петте месеца, които навършва днес правителството „Борисов 2”, той коментира: „По няколко неща може да се съди за управлението. Първо бюджетът – той е съвсем рутинен, съвсем слаб, нищо по-различно от този при Орешарски и Дянков. Предвижда много нисък икономически растеж, показва липсата на амбиции, липсата на идеи какво да се прави. За мен това не е бюджетът, който е необходим на България. Амбициите за реформи са погребани в този бюджет”, заяви бившият премиер Стефан Софиянски, който оглави служебното правителство през 1997 г. след краха на кабинета „Виденов”.
„Второ – по отношение декларираните амбиции за реформи в отделни сфери, има някакви криво разбрани идеи. Реформа в пенсионната система не е да увеличиш пенсионната възраст – това правеха всички правителства поред. Реформа е да намериш начин да направиш такава степен на организация и финансиране на системата, защото трябва допълнително финансиране безспорно, така че да осигуриш по-висок ръст на пенсиите и съответно да очакваш резултати от повишено потребление. И това го няма.
Т.е. в тези пет месеца всеки – и предубеден, и непредубеден, човек, вижда, че никакви реформи и нищо по-различно не се случва”, отсече Стефан Софиянски.
Според него - другият основен приоритет, който е за България и не само на това, а на всяко правителство и където губим много „и просто няма никаква разлика от предишните правителства – и от първото на Бойко, и от това на Орешарски, и това на Близнашки, и от това на Станишев” – е слабото усвояване на еврофондовете.
„Това, което трябваше да се направи още в първия месец, в края на миналата година - отварянето на програмите, изобщо не е направено. Споменава се, че сега – април, ще бъдат отворени някои от програмите. Напротив – всичко трябваше да работи и да усвояваме. Ние практически с тези бавни темпове, с които се движи правителството, освен 2014 г. – че беше нулева година от новия програмен период и не сме усвоили нито лев, се очертава и тази година да бъде нулева. Защото докато се задействат процедурите, докато се открият всички програми от тези, които стигат до дребния и средния бизнес, ще мине и тази година. И ние всъщност влизаме с нулева и една почти нулева година в този програмен период. Надявам се да ме опровергаят, но по начина на работа - не виждам. Вместо да скъсяват дистанцията с тези пред нас в ЕС, дистанцията се увеличава”, каза още Стефан Софиянски пред ПИК.