Стефан Тафров: Ако Иран натисне копчето на "Хизбула", конфликтът ще ескалира
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Планът на "Хамас" е да се предизвика реакцията първо на самите палестинци на Западния бряг, да се предизвика откриването на втори фронт на север, като "Хизбула" нападне Израел и по този начин да се сложи край на изолацията на "Хамас" в самата Ивица Газа. Това заяви пред БНР Стефан Тафров, дипломат, бивш посланик на България в ООН. Предупрежденията спрямо очакваната ескалация от израелска страна са доста сдържани, отбеляза той.
САЩ, Израел и Египет водят разговори за извеждане от Газа на цивилните към Египет. Това би ограничило щетите сред цивилното население при евентуална сухопътна намеса на Израел там, посочи Тафров.
Путин се срещна в Кремъл с иракския премиер Мохамед ал Судани
Ситуацията обективно обслужва интересите на Русия, която действа в региона и чрез своя съюзник Иран, изрази мнение Стефан Тафров.
За да се ограничи регионалната ескалация на конфликта и Израел, и САЩ до този момент не обвиняват Иран. Не виждат пряка връзка между нападението над Израел и Иран, каза още дипломатът. Според него в момента, в който Иран нареди на "Хизбула" да открие втори фронт, ескалацията ще започне.
"Иран може много лесно да натисне копчето на "Хизбула". "Хизбула" е изцяло иранско творение."
Средиземноморие не да плашат "Хамас", а да сдържат Иран, допълни той.
В момента палестинците в Газа са представени от терористична организация и няма от палестинска страна с кого да се разговаря, изрази мнение Тафров.
Като "сериозна опасност" той отчита възможността на мястото на "Хамас" да се появи друга, по-радикална организация.
Общото събрание на ООН избра България и Албания за членове на Съвета по правата на човека
Тафров нарече "огромна дипломатическа победа за България" и "изключително важна новина, успех на България в международен план" включването на страната ни в Съвета по правата на човека на ООН.
83-те гласа за Русия са огромен неуспех за нея, смята той. По думите му това е "урок на руската дипломация", която не успя да върне страната в съвета, докато България е успяла да привлече повече подкрепа.