ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
И тази година пловдивчани почетоха годишнината от обесването на Васил Левски с тържествена церемония, слово и много цветя.
Забележимо повече хора бяха дошли от друг път, имаше много деца- от детски градини, начални училища до гимназии. Словото тази година произнесе старши учителят по история от ЕГ "Иван Вазов" Илко Василев. Изборът не е случаен, точно неговият клас стана победител в националното състезание "Народните будители и аз" миналата година. Ако 19 февруари е само ден на преклонение и прошка, може да го наречем Разпети петък, каза учителят. Ако обаче се взрем в сиво-сините очи на Апостола, ако осъзнаем идеите, които са го вдъхновявали, той може да стане ден на Възкресението.
Сега ще бъде обявена минута мълчание- нека в нея всеки потърси своите отговори на четирите въпросителни, поставени от Левски след думата Народе, призова той. След венците, поднесени от управници и политически партии в града, на дълга опашка се наредиха млади и стари, всеки със своето цвете и своето поклонение пред делото на Апостола.
Паметникът на Васил Левски в Пловдив е уникален по своя вид- само той представя Апостола като работник, с навити над лактите ръкави. Негов автор е скулпторът проф. Иван Лазаров, роден в Карлово. Когато създава своята представа за Левски през 1942 година, той се аргументира с това, че целият живот на Апостола е бил работа в полза на Отечеството. Първоначално паметникът е поставен на друго, доста по-закътано място в полите на Бунарджика. В началото на 90-те Иницитиативен комитет "Васил Левски" в Пловдив постигна преместването му на своеобразен площад в територията на парка.