ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Депутат от БСП в 42-то Народно събрание, Страхил Ангелов е от острите опозиционери в партията, в това число и на новото ръководство с лидер Михаил Миков.
Ангелов е завършил международни отношения. Владее руски, английски, сърбохърватски и френски език. Занимава се с подготовка и реализация на инфраструктурни проекти във водния сектор.
ИНТЕРВЮ НА СИМО РУСЕВ
- Господин Ангелов, ЦИК прие документите на 22 партии и 7 коалиции за регистрация на изборите на 5 октомври. Знак за предизборни сделки и парцелиране на политическото пространство ли е този ограничен брой субекти?
- От 25 години вече се партизира политическото пространство. Моят опит на парламентарист е скромен, но аз виждам, че това, което се случва, не е добре за България. Няма ли консенсус, няма да изплуваме скоро. Не може с по 5000 подписа да се създават партии, това не е сериозно. Не може да имаме 6 милиона избиратели и 500 партии. Това не е добре. Това са 6 милиона мнения и всяко едно подлежи на разцепление.
- Листата на БСП очевидно е сигнал към избирателите, но не за промяната, която се очакваше от новото партийно ръководство, а тъкмо обратно. Какво се случва? Драма ли е конфликтът Нинова – Вигенин и силовото налагане на бившия външен министър в Благоевград?
- Аз нямам логично обяснение. Очаквах, че ще има промени и че някои хора ще направят крачка в страни, но явно не се случва така. Знаете, че бях от хората, които искаха оставката на Сергей Станишев. И тази оставка дойде. Сега има нов председател – Михаил Миков. Ще му помогнем и ще видим докъде ще я докараме. Явно обаче за някои хора присъствието в парламента е толкова важно, че стои над всичко. Нека аз да задам риторичния въпрос: Какво толкова фатално ще стане, ако Кристиан Вигенин не бъде народен представител в 43-то Народно събрание, както примерно най-вероятно и аз няма да бъда. Да не би това да е краят на отечеството, да не настъпи краят на света? Нищо подобно, ще се събудим, пак ще изгрее слънцето и нищо фатално няма да стане без Вигенин и без Страхил Ангелов.
- Формално тук-там в листите има нови лица. Например Георги Търновалийски в Пловдив, той бе зам.-финансов министър в кабинета „Орешарски”, не е ли това обаче форма на мимикриращото статукво?
- Какво ново лице е Георги Търновалийски, той беше кандидат за кмет под тепетата и постигна завидното четвърто място. Това очевидно е солиден аргумент да бъде поставен за водач на листата в града. Видно е, че зад него стоят десетки хиляди пловдивчани и го харесват.
- Долавям иронията.
- Каква ирония, сериозна е работата. Ей това са хората, такива хора трябват – „победители”.
- Да разбирам ли от думите ви, че се прави опит за реанимиране на статуквото „Станишев – Дъбов”?
- Аз мисля, че някой с някого се подиграва. На мен така ми изглежда. Дали „Станишев – Дъбов” – не знам. Това си е мое виждане, може и да не съм прав.
- Мислите ли, че е възможен сценарият Миков и приближените му да бъдат наказани чрез възможностите, които дава преференциалният вот?
- Преференциалният вот работи. Вижте на европейските избори и в нашата листа настъпиха промени. И то радикални – случаят 15 х 15 и драмата на Станишев с Момчил Ненков. В листата на Реформаторския блок също имаше промяна. Напълно е възможно хората да решат друго.
- Да разбирам ли, че в БСП още има здрав разум и воля за живот. Или всички са в ступор под вождистките директиви и са загубили инстинктите си за самосъхранение?
- В цялото българско общество текат процеси на маргинализиране. Така че БСП няма как да бъде изключена от тях. Но аз лично мисля, че БСП ще я има. И на 5 октомври ще видим точно какво ще стане. В партията има доста хора, които мислят по различен начин от официално заявяваното.
- Кабинетът „Близнашки” в състояние ли е да гарантира и да проведе честни и демократични избори?
- Надявам се. Основната задача и ролята на един служебен кабинет е тази. А не това, което правят – да кадруват. Да назначават и да уволняват. Не мисля, че подобни действия са приоритет на един служебен кабинет. Този кабинет има само една цел – да организира изборите. Затова е служебен, те не са избрани. Тези хора са назначени.
- Твърди се, че Бойко Борисов лично е препитвал поне част от министрите.
- Хайде сега – Бойко Борисов. То ние пък го направихме всевластен. Оставете го. Бойко Борисов си е председател на партия ГЕРБ. И те си се стягат за изборите.
- А имате ли вие реални опоненти в дясно или като говорим за Бойко Борисов, всички чакат подхвърлена пържолка?
- Чакайте, аз мисля, че Бойко Борисов и ГЕРБ са дясното в България. Кой друг е? В България никога не може да има истинско дясно заради някои социално-икономически реалности. Така че виждам дясното в ГЕРБ. Това е партията, която успява да мобилизира вот и да има реална тежест и влияние очевидно. Кой иначе да е дясното – Надежда Неински ли?! Докато ГЕРБ е с основание да претендира за първа политическа сила поне по прогнозите на социолозите. Въпреки че аз съм скептично настроен към тяхната дейност. Най-малкото след резултатите от евроизборите на 25 май, когато прогнозите им се оказаха доста погрешни и провалени.
- Като човек, който има поглед върху Близкия Изток, как ще коментирате ескалиращия краен ислямизъм, избиването на християни, обезглавяването на журналисти?
- Оказва се, че съм бил прав, когато твърдя, че Башар Асад е човекът, който остава на фронтовата линия за спасяването на светската държава. Там в момента има халифат и се организират кланета. Нещо потресаващо за ХХI век. Затова мисля, че Асад много скоро ще бъде съюзник на демократичния свят. И тогава ще е интересно какво ще кажат тези, които се нахвърлиха срещу мен след посещението ми в Дамаск.
- А основателни ли са опасенията, че заради изстъпленията и в Сирия, и в Ирак, може да се надигне нова бежанска вълна, която да залее България. Способна ли е държавата да я понесе?
- Това не бива да се допуска в никакъв случай, защото ще бъде катастрофа. Трябва да се изграждат стени, всичко възможно да се прави тези хора да не идват тук. Ние не можем да се оправим с тях. Имаме си достатъчно проблеми. Ако тръгнат и стигнат тук, това ще бъде краят.


