BG EN

Студеното време не прощава на кожата - пазете ръцете, краката и лицето си

Животът днес

Студеното време не прощава на кожата - пазете ръцете, краката и лицето си

11348
на 03.01.2025
Студеното време не прощава на кожата - пазете ръцете, краката и лицето си
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Зимата дойде традиционно с дъжд, сняг, вятър и редица стресови фактори, които могат сериозно да повлияят на здравето и външния вид на нашата кожа. Сухи, напукани устни и раздразнена и напукана кожа на ръцете са често срещани през зимните месеци. Колкото и мека да е зимата, суровото време "не прощава". Затова да пазим ръцете, краката и лицето си защитени от студеното време е съществена част от предотвратяването на сухата кожа.

препоръчано

"Не можем да спим зимен сън, така че излизайки навън, трябва да сме сигурни, че сме предприели всички мерки, за да я защитим. Винаги казвам на пациентите, че не е нужно кокалчетата им да кървят, да изпитват болка или сърбеж, преди да потърсят специализирана помощ", коментира доц. Весел Кантарджиев, началник на Клиника по дерматология на ВМА, на страницата на болничното заведение във Facebook.

Ето какво още каза специалистът: "Към ниските температури и ниска влажност трябва да добавим и факта, че пием по-малко вода през зимата, както и триенето на кожата в по- Резултатът е по-лоша хидратация на кожата, т.е. суха, лющеща се и сърбяща кожа.

Студеното време може да влоши възпалителни кожни заболявания като розацея, екзема, атопичен дерматит, псориазис. Сезонът е неприятен и за хората със студова уртикария, която може да се прояви както с леки, така и със сериозни симптоми. При хората, които са свръхчувствителни към студа, при излагане на по-ниски температури се появяват обриви, сърбеж и зачервявания по откритите части на тялото. Като цяло там, където кожата има контакт с въпросния дразнител – например студени предмети. Характерно е, че неприятните симптоми се появяват не веднага, когато сме на студено, а след няколкоминутно затопляне.

Екземата представлява възпалително заболяване на кожата, причинено от различни външни или вътрешни причини. Най-често засяга жени на възраст между 20 и 45 години. Минусовите температури предизвикват интензивно зачервяване на кожата и оточност при пациентите с екзема. Носенето на дрехи от изкуствени материи, вълна или мохер много често провокира обостряне на атопичната екзема. Невродермитите също се обострят. Тогава кожата става суха, лющи се, силно сърбяща е и зачервена, появяват се и възпаления.

Зимата е критичен сезон и за пациентите с акне. За акнеичната кожа по принцип трябва да се полагат повече грижи, отколкото за нормалната. Това е и причината през зимата тя да понася по-тежко негативното влияние на ниските температури", не крие дерматологът.

Съветът му не само към пациентите с хронични кожни проблеми, но и към всички е – през зимата избягвайте "агресивните“ антибактериални сапуни, защото допълнително изсушават.

"Обикновено мазната и акнеична кожа се третира с измивни гелове и локални средства, които целят нейното изсушаване. Студеният въздух обаче, в комбинация с локални агенти като салициловата киселина, бензоил пероксида, локални ретиноиди, води до силно раздразнение на кожата на лицето, залющвания и зачервявания. Поради това е по-разумно превключване от измивните гелове към по-щадящи средства и хидратиращи кремове. За предпочитане е употребата на различни видове душ олиа – не само при хора с атопичен дерматит, а при всички типове кожа. Не съветвам хората да използват т.нар. кисета и силно абразивни гъби за баня, тъй като допълнително нарушават защитния слой на кожата. Важно е да се нанасят хидратиращи и едновремно омазняващи кремове, особено върху изложените на студ и вятър части от тялото", продължава с препоръките дерматологът от ВМА.

"Продуктите, съдържащи ланолин и вазелин, намаляват трансепидермалната водна загуба. Важно е дамите, а при желание и господата, да използват защитни балсами за устни, тъй като студът често причинява напукване и рагади", допълва доц. Кантарджиев и напомня още, че за доброто здраве на кожата през зимата не е достатъчна само козметиката – нужно е да се пият и поне 2 литра течности на ден, а диетата да е богата на витамини.

Изгаряме на ски като на плажа

Слънцето е неприятел на кожата както зиме, така и лете, напомня доц. Весел Кантарджиев. Затова и в "златното време“ за ски, сноуборд и шейни кремът с UV фактор е повече от задължителен. Оказва се, че в планината можем да "пламнем“ досущ като на морето.

Заради снега, който отразява слънчевите лъчи, често при скиори и сноубордисти се наблюдават изгаряния по откритите части на тялото не по-леки от тези, които стават на плажа. Освен това високата надморска височина и по-ветровитият климат в планините са предпоставка за по-малко фини прахови частици във въздуха. А именно те обикновено абсорбират слънчевите лъчи, т.е. предпазват кожата.

"Затова и винаги в планината трябва да използваме слънцезащитни кремове", напомня дерматологът.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия на празничния Ивановден САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия на празничния Ивановден
ПИК TV x
Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ГЕРБ направи повече компромиси от необходимото, а ДБ - нито един. Отиваме към предсрочни избори (ВИДЕО) Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ГЕРБ направи повече компромиси от необходимото, а ДБ - нито един. Отиваме към предсрочни избори (ВИДЕО)
ново
Днес: 60
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК