1600 българки се разболяват от рак на маточната шийка годишно
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През 2017 г. се очаква 9-валентната ваксина срещу човешки папилома вирус (HPV) вече да се използва и у нас. Това стана ясно на среща по повод препоръчителните ваксини за рак на маточната шийка и за ротавирусни заболявания, организирана от МСД България. Ваксината, която действа срещу 9 щама на HPV, се използва В САЩ и Европа от 2015 г. Около 1600 жени се разболяват от рак на маточната шийка у нас всяка година, а 400 умират вследствие на болестта.
Последните данни от САЩ показват, че за 6 години, откакто там е въведена национална програма за профилактика за рак на маточната шийка, разпространението на 4-ти тип е намаляло с 64% при момичетата от 14 до 19-годишна възраст, и с 34% при дамите от 20 до 24 г. В Дания освен добрите резултати при девойките, драстично са намалели и случаите на генитални брадавици при младите мъже.
От 2013 г. и в България е въведена Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка и ваксините се заплащат от държавата, пише "Стандарт". В САЩ и Европа имунизационният обхват расте, но у нас процентът на ваксинирани момичета във възрастовата група 12-13 г. спада с всяка изминала година - от 25% през 2013 г. на 10% през 2015 г.
"Това е доста притеснително на фона на задаващата се световна HPV свързана епидемия в областта на устната кухина и шията", каза проф. Златко Кълвачев, началник на Лаборатория по микробиология и вирусология в УМБАЛ "Софиямед". Според него е притеснително още, че през 2015 г. вирусът е открит в басейни и реки в Италия.
За специалистите страховете относно сигурността на ваксините и слуховете са причина за ниския обхват на имунизацията, макар че всички научни доказателства сочат точно обратното. Последният доклад на Глобалния надзорен комитет по сигурността на ваксините за 2015 г. отчете, че ваксината за рак на маточната шийка е напълно безопасна.