ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Американски изследователи са използвали суперкомпютър, за да създадат визуален модел на случващото се във вътрешността на звезда, която се върти бързо около оста си, пише агенция "Фокус", позовавайки се на Tech Times.
Моделът, описващ звезда с маса като тази на Слънцето, но въртяща се пет пъти по-бързо, е направен от екип от Тексаския университет в Арлингтън с помощта на суперкомпютъра в Центъра за авангарден компютинг в Тексас.
Визуализацията показва вихрите на турболенцията в плазмата във вътрешността на звездата, които са резултат от екстермните температури в сърцевината й. “В звезди като Слънцето има региони на интензивна турболенция под на пръв поглед спокойната повърхност,” се посочва в съобщение на Националната научна фондация на САЩ.
Такива компютърни модели биха могли да разширят познанията ни за взаимовръзката между въртенето на звездите около оста им, възрастта им и мощните им магнитни полета, изтъкват изследователите. Колкото по-млада е една звезда, толкова по-бързо се върти и толкова по-силни са турболенциите, преобразуващи кинетична в магнитна енергия. С времето звездите се охлаждат и въртенето им се забавя.
Системите на звезди с размер като този на Слънцето или по-малък, които са се охладили до известна степен, са най-обещаващите места за търсене на следи от живот във Вселената, тъй като такива звезди живеят по-дълго и около тях са повечето от приличащите на Земята екзопланети, открити досега.