BG EN

Съдът в Страсбург готви дело срещу България заради условията в затворите

Темида

Съдът в Страсбург готви дело срещу България заради условията в затворите

5794
на 14.05.2014
Съдът в Страсбург готви дело срещу България заради условията в затворите
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Европейският съд по правата на човека в Страсбург подготвя ново, трето поред, пилотно дело срещу България за условията в затворите, съобщава БНР.

препоръчано

Шест жалби на петима затворници са обединени в едно дело "Нешков и други срещу България“, което е знак, че съдът в Страсбург възнамерява да разгледа въпроса дали условията в българските затвори представляват системен проблем. 

Пред „Хоризонт“ Станимир Петров от Българския хелзинкски комитет подчерта, че без натиск няма да се започне с решаване на проблемите със затворите: "Ние сме доволни от това пилотно решение, на всъщност инициативата да бъде разработено такова решение. На този етап не виждаме перспектива страната да реши проблема без натиск отвън, тъй като от 15 години се говори, че такива проблеми има, никой не ги отрича проблемите, но стане ли въпрос за конкретното им решаване става ясно, че държавата е безсилна да се справи с проблема", каза той.

Петров обясни и предстоящата процедура: "На първо време държавата трябва да отговори, тъй като е зададен въпрос на българското правителство, дали изложените факти по тези шест жалби разкриват съществуването на системен проблем и дали това налага да се приложи процедура за приемане на пилотно решение. В момента, в който българското правителство отговори на Европейския съд, той ще реши дали да подготви такова пилотно решение и аз не знам в какъв срок, може би ще отнеме още година до налагането на решението на страната и оттам-нататък вече в самото решение ще бъде посочен и срок и конкретни условия, при които държавата трябва да изпълни условията, които са поставени в пилотното решение".

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
Политолог с ударен анализ пред ПИК TV: Ефектът „Радев“ удря малките партии и мобилизира електората на ГЕРБ и ДПС-Ново начало (ВИДЕО) Политолог с ударен анализ пред ПИК TV: Ефектът „Радев“ удря малките партии и мобилизира електората на ГЕРБ и ДПС-Ново начало (ВИДЕО)
ново
Днес: 102
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК