Тази жена крие деца в ковчези и кошове за боклук, за да им спаси живота, какво предизвиква такива методи?!!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Заглавието определено звучи ужасяващо и те кара да изтръпваш. Така се почувствах и аз, но това е начин да привлечем вниманието ти върху нещо наистина сериозно, нещо интересно, което не всеки знае.
Дамата от снимката се казва Ирена Сендлерова, през 2007 година, тя е предложена за Нобелова награда за мир.
Ирена е родена във Варшава през 1910 г. Баща й я научил да прави много неща, но най-важният урок, който някога научила е - да помага на хората в нужда.
Ирена е едва на седем години, когато баща й умира. Въпреки това, той е имал огромно влияние върху живота й и тя започва да следва неговите стъпки. Когато пораства, тя става медицинска сестра, също така помага за осигуряване на храна и дрехи на нуждаещите се семейства. В момент, когато антисемитизмът е във възход в цяла Европа, Ирена продължава да помага на еврейски семейства, дори да знае, че цената е нейният живот и нейната свобода.
Когато Полша е окупирана от нацистка Германия през 1939 г., всички еврейски семейства са изпратени на Варшавското гето. Трудно е сега да си представим ужаса на това време. Ирена, разтърсена от най-непоносимите условия в гетото, решава да се присъедини към организация, помагаща на евреите. Тя осъзнва, че ще трябва да вземе радикални мерки, за да помогне. Тези мерки включват извозване на децата от гетото и предаване в приюти и приемни семейства.
Въпреки че Ирена е действала с достойни намерения, не всички жени в гетото били готови да се откажат от тяхното потомство, давайки го на непознат. По това време, никой не знаел, че положението ще става все по-опасно и че по-голямата част от евреите ще се окажат в концентрационни лагери и че ги чака сигурна смърт.
Тъй като германците държат гетото под строг надзор, Ирена е трябвало да използва различни трикове, за да изведе децата навън. Най-често, тя ги е скриела в линейки, превозващи тежко болни пациенти, но се и налагало да ги крие в чували, кофи за боклук, и дори и ковчези.
Ирена успява да спаси повече от 2500 деца от сигурна смърт. Тя е съхранявала цялата информация за местонахождението им в консервена кутия, скрита в съседна градина.
Нейните методи работили перфектно, докато германците не разбрали за това. Ирена е изпратена в затвора и е измъчвана. Въпреки непоносимата болка и унижение, тя никога не е продумала за местонахожденията на децата.
В края на краищата, нацистите се отказват от опитите да разберат и я осъждат на смърт. Но съдбата има различни планове за нея. Някой подкупил един войник да й даде възможност да избяга. От този момент нататък и до смъртта си, тя живее под фалшиво име, но не спира да помага на другите.
След края на войната, Ирена изкопава бележките, съдържащи информацията за децата и го предава на правителствена комисия, която се опитва да намери евреи, които са оцелели. Тя се жени, има три деца, и е живяла един щастлив живот, знаейки, че е направила това, което е трябвало. “Причината да спасявам тези деца има своите корени в моето детство”, казва Ирена. “Бях отгледана да вярвам, че ние трябва да помагаме на хората в нужда, независимо от тяхната националност или вяра.”
През 2007 г., Ирена е номинирана за Нобелова награда за мир, а година по-късно – на 98 години – тя почива. Тя е взела участие в борбата за справедливост и нейния принос към историята никога няма да бъде забравен!
Тази дама със сърце от злато доказва на целия свят, че всеки може да бъде смел и да отстъпва свойте човешки ценности дори и в най-трудните времена.