ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Таксиметрови асоциации изпратиха отворено писмо до президента, министър-председателя и лидерите на партии и коалиции в 51-вото Народно събрание. То е по повод застрахователната премия на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" за таксиметровите автомобили. Сезирани са и регулаторните комисии. Таксиметровите шофьори дават 15 дни на властта и заплашват с блокади.
Сформирахме инициативен комитет за национален таксиметров протест, подчерта пред БНР Кирил Ризов, председател на Съюз "Такси".
"В момента координираме всички населени места, където има таксиметрови автомобили. Те са между 60 и 70. До момента сме координирали 50 от тях. Такова чудо не сте виждали, но ще го видите на 20 ноември от 11 часа. Това е часът с по-малък трафик - за да не пречим на гражданите. След това - ако нашите искания не бъдат удовлетворени, продължаваме нататък. /.../ На 20 ноември в София трите лъча - от Цариградско шосе, от бул. "Тодор Александров" и от Ботевградско шосе, ще си изсипят автомобилите на "Цар Освободител" в пространството между "Раковски" и пл. "Независимост" и самият митинг ще протече до паркинга и задния вход на Народното събрание, където очакваме всички народни представители", посочи той и обяви, че определени места на магистралите "Хемус" и "Тракия" ще бъдат блокирани за кратко.
Според него депутатите няма как да не вземат отношение. Ако след 20 ноември нямаме резултат, това няма да е последният протест, предупреди Ризов в интервю за предаването "Преди всички".
Застрахователната премия по "Гражданска отговорност" за такситата трябва да бъде намалена, а не увеличена, категоричен е той и заяви: "Ние можем да приемем максимален размер на увеличението на тази премия не повече от 50%, над 50% няма да се съгласим - протестите продължават".
По думите му от началото на октомври застрахователите вдигат тази премия и тя вече стига рекордни нива за такситата. Увеличението е от 3 до 16 пъти. На годишна база застрахователната премия беше около 300 лв., а след това стигна от 1000 до 5000-6000 лв., изчисли той.
Тези пари по данъка отиват в общините, а тези по застрахователната премия - в частния застрахователен джоб, коментира Ризов.
"Не може някой да се разпищолва и да прави каквото си иска. За тази цел ги има тези комисии - те са регулаторите. Нашият бизнес е регулиран откъм тарифи, докато застрахователната премия е нерегулирана и не подлежи на някаква обосновка".
Застрахователите обясняват всичко само с "Рисков фактор", изтъкна още Ризов, но подчерта, че таксиметровите шофьори са опитни, както и имат по-малко нарушения и катастрофи.