Танева: В политиките на нашия кабинет секторът „Плодове и зеленчуци” е приоритетен
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В политиките на нашия кабинет секторът „Плодове и зеленчуци” е приоритетен и правим всичко възможно България да възстанови традициите, които е имала. Това каза министърът на земеделието и храните Десислава Танева по време на среща на производителите на плодове и зеленчуци с представители на супермаркет вериги и преработвателни предприятия, предаде „Фокус”.
„Благодаря за поканата да участвам това събитие. Открихме старта на този проект. Поздравявам организаторите и създателите на сайта за успеха.
Поводът да приема поканата е и да изразя за пореден път, че в политиките на нашия кабинет секторът е приоритетен и ние правим всичко възможно България да възстанови традициите, които е имала“, каза тя. „Какво направихме в новия програмен период – обвързаната подкрепа, максималната, сектор „Плодове и зеленчуци” приоритетен в програма „Развитие на селските райони“.
Целият ЕС отделя 200 млн. евро за обвързана подкрепа на сектор „Плодове и зеленчуци”, от тях България отделя 40 млн. лева. Най-голямата подкрепа от пакета „Директни плащания“ за сектор „Плодове и зеленчуци”. Тази година производителите ще получат и ставките си за обвързаната подкрепа.
По думите й, на хектар плодовете са 1667 лв., на хектар зеленчуци са 2073 лв. До края на януари се подават съответните документи“, коментира министър Танева. По думите й, в хода на процеса е установено, че има производители, които не са заявили тази помощ. „Няма какво да се направи. Очаквайте старта на кампания „Директни плащания“ от 1 март. Всеки ще се е убедил, че схемата работи и съм убедена, че ще има повече бенефициенти за тази помощ. В началото на март очакваме тези плащания да бъдат направени“, посочи тя.
Министър Танева заяви, че МЗХ се опитва да бъдем максимално публично. „За първи път в историята имаме индикативен график за директните плащания, качен на сайта на ДФЗ. Съгласно с него днес се нареждат 518 млн. и 800 хиляди лева на 51 290 земеделски производители. Това е базовата ставка за схемата за единно плащане на площ. Утре и до понеделник най-късно тя ще е по сметките им. 16, 20 лв. на декар е тази ставка“, добави тя.