Танкерни компании: Нe плащайте на Иран за преминаване през Ормузкия проток
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Танкерите, които искат да преминават през Ормузкия проток, биват съветвани да не плащат такси на Иран за преминаване, след като постигнатото примирие не е успяло да възстанови нормалния трафик през ключовия воден път.
Споразумението е трябвало да включва повторно отваряне на протока, но Иран е заявил, че корабите трябва да искат разрешение, иначе могат да бъдат „засегнати и унищожени“, и е посочил, че може да въведе такса за безопасно преминаване.
„Не смятаме, че плащането на такси е правилният подход. Изненадани сме, че това изобщо се обсъжда като отправна точка за преговори“, заяви Филип Белчър от Intertanko (организация, която представлява танкерни компании) пред BBC. Според него налагането на такса противоречи на международното право и принципа за свободно преминаване през международни водни пътища.
Intertanko – представляваща 190 независими оператори и над половината от световния танкерен флот – продължава да съветва членовете си да не използват протока, тъй като „атака може да се случи по всяко време“.
Ислямската революционна гвардия (IRGC), част от иранските въоръжени сили, контролира голяма част от икономическата дейност на страната, но е обявена за терористична организация от САЩ и ЕС. От началото на войната Иран намеква, че може да въведе нови правила за корабоплаването през стратегическия воден път. Според медийни информации планът на Техеран включва такса за преминаване до 2 милиона долара на кораб, като приходите да се делят между Иран и Оман – двете държави, които граничат с протока.
От началото на напрежението преминаванията през Ормузкия проток са спаднали рязко – от средно около 140 танкера дневно до едва около 15 след последните събития. Това има сериозно отражение върху световния транспорт на петрол и газ, тъй като през протока преминава приблизително една пета от глобалните енергийни доставки. В резултат стотици кораби остават блокирани в района на Персийския залив, повечето натоварени с товари, което създава риск от по-широки смущения във веригите на доставки.
Представители на индустрията предупреждават, че продължителното блокиране може да доведе до ръст на цените на горива, електроенергия, храни и лекарства на световните пазари.
Главният изпълнителен директор на шведската компания Stena Bulk Ерик Ханел заявява, че засега няма яснота кога кризата ще приключи и че компанията няма да използва протока, докато не получи надеждни гаранции за сигурност на екипажите. По думите му плащането на такси би било неприемливо без международно договорени правила, като сравнява подобна практика с такси за преминаване през Ламанша.


