Александър Александров занесъл омурташка сливова в орбита
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Днес страната ни няма самолети, а бяха времена, когато българи летяха чак до Космоса. На 17 юни се навършиха 28 лета от последната българска мисия в орбита, осъществена от втория ни космонавт - бр. ген. летец Александър Александров. През лятото на 1988 г. синът на лесничей и шивачка има редкия шанс да тръгне към звездите, а после да прекара 10 дни в орбита (7-17 юни ) и на борда на руската космическа станция „Мир”. Там една от задачите на летеца била да се отговори на фундаменталния въпрос - сънуват ли космонавтите. Отговорът се получава от първите в света компютъризирани орбитални експерименти, част от научната програма „Шипка“.
„Експериментът бе провеждан върху мен и беше успешен. Оказа се, че по време на полет в Космоса съществуват същите 3 фази на съня, които има и на Земята – дълбок сън, повърхностен сън и сън преди събуждане. Така потвърдихме, че космонавтите може да се възстановяват пълноценно по време на дълъг полет в Космоса и да бъдат работоспособни“, спомни си роденият в Омуртаг национален герой. След неговото кацане България окончателно се превръща в суперсила или шеста космическа страна в света. Мисията, разбира се, си има цена и тя е 7 млн. лева, което по онова време е цяло състояние.
Преди старта
Александър Александров, командирът на полета Анатолий Соловьов и бордният инженер Виктор Савиних секунди преди да поемат към Космоса.
Цялата статия и още интересни четива вижте само на Retro.bg!